Raseduse planeerimine/Tupeseen 24.10.21 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Kasutan 2020. aasta maist tsükli 16.-25. päeval Duphastoni, sest mul oli ebaregulaarne ja vererohke tsükkel (lisaks varasemad raseduse katkemised). Selle aasta suvest on meilka soov rasestuda.

Üks küsimus on seotud rindade valulikkusega - rinnad lähevad peale ovolatsiooni paiste ja muutuvad ülitundlikuks. Kas see on okei või peaksin minema kontrolli?

Lisaks peale vahekorda (kui sperma jääb tuppe) tekib väga ebameeldiv hais. Nii on pigem just tsükli esimeses pooles, teisel poolel olen seda harvem märganud. Seekord aga tekkis tupeseen ja minu küsimus ongi, et millist ravimit võib raseduse planeerimisel kasutada (päevad peaksid algama 5 päeva pärast ja hetkel ei tea kas see kuu võis õnnestuda või mitte).

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere, rindade valulikkus, mis on tingitud hormonaalsetest kõikumistest naise menstruaaltsükli vältel. Rohkem tekib naistel, kes üle 30 a. ja hiljem. Soovitav kasutada Prefemini(käsimüük), mis rahustab rinna kudet. Juhul, kui soovite rasestuda, siis pigem mitte võtta. Halb hais(kalalõhna meenutav) tupes peale sperma sattumist , viitab pigem bakteriaalsele vaginoosile,mis on märk tupe mikrofloora muutustest. Sel juhul soovitaks vaginoosi tuperavi(rp ravim) ja edaspidi aegajalt kasutada käsimüügi prep., mida oletegi kasutanud. Tupeseen ja vaginoos koos (ühel ajal)ei esine, seega pöörduge günekoloogile ja täpsustage oma diagnoos. Kui tupeseen, siis piisab ka käsimüügist seenevastase preparaadiga ravi(klotrimazool), mida võib ka raseduse korral kasutada. DRKadastik