emakaväline rasedus 12.11.01 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Olen 23 .a. 1999.a. lõpus oli mul emakaväline rasedus.Enne seda kasutasin Pharmatex´i tooteid, et rasedust vältida. Mind huvitab selline küsimus, et miks üldse tekkis emakaväline rasedus? Küsisin seda ka arstilt, aga ta vastas, et järelikult olen põdenud mingit tugevat põletikku, kas munasarjade või emaka põletikku. Ise küll ei tea, et oleks sellised haigused olnud.Hiljem hakkasin võtma tablette Diane-35 ja Logesti. Nüüd juba mitu nädalat ei võta enam tablette kuna soovin rasestuda. Viimase mensese päevast oli möödunud umbes nädal, kui tundsin kohati nii paremal pool kui vasakul pool alakehas nõrka tuima valu. Kas see võis olla tekkinud ovulatsioonist ja kui kiiresti peale tablettide lõpetamist tavaliselt rasestutakse? Kas on võimalik, et emakaväline rasedus mingil põhjusel jääb korduma?

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Kahjuks ei saa alati öelda, mis oli emakavälise raseduse põhjuseks. Põletik günekoloogilises sfääris võib tõesti olla üheks põhjustest. Mõnikord võib naine põdeda günekoloogilist põletikku ka väga tagasihoidlike sümptomitega. Põletiku korral tekivad liited munajuha ümber ja/või sees ja see võib takistada munaraku liikumist emakasse. Munarakk pesastub niiviisi munajuhas ja hakkab seal arenema. Ka operatsioonid munajuhadel ja endometrioos (emakalimaskesta taolise koe paiknemine väljaspool emakaõõnt) võivad põhjustada munaraku liikumise häireid. Põhjuseks võivad olla ka kaasasündinud pikad , väänilised munajuhad. On autoreid ,kes arvavad, et põhjust tuleks otsida ka munarakust endast- kui see ei ole täisväärtuslik, võib tema liikumine ja areng olla tavapärasest erinev, seetõttu toimubki pesastumine varem. Kindlasti tõstab emakavälise raseduse riski emakasisese vahendi kasutamine (vasega spiraalid). Kahjuks näitab statistika, et neil kellel on olnud emakaväline rasedus on suurem tõenäosus seda uuesti saada.

Peale tablettide kasutamist võib rasestuda juba kohe esimese tsükli jooksul, kuid kõigil naistel ei ole kohe esimesel kuul ovulatoorset tsüklit. Teie valude põhjuseks arvaksin tsükli alusel siiski ovulatsiooni. Kui menstruatsioon ei alga oodatud ajal, tehke rasedustest ja pöörduge naistearsti poole.

Tervitades Aire Sekavin