Raseduse vöimalikkus 07.11.06 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Aasta tagasi detsembris oli mul emakaväline rasedus,mille tagajärjel tehti laproskoopia ja eemaldati munajuha. Rasedaks jäämisega ka sel korral mul probleemi ei olnud ja enne on kolm tervet last. Kuna olen 40 aastane, siis aega enam väga palju möelda ei ole (mees 51). Minule laproskoopia teinud välismaa arst soovitas kyll, et kui on soovi rasestuda, tuleks kindlasti proovida kunstlikku viljastamist, siis ei loomulikul teel, kuna ka teine munasari ei ole tema hinnangul heas korras. Kui suur on töenäosus, et emakaväline rasedus kordub ja mis uuringuid te saate vastuvötul teha (soovitavalt sama päeva jooksul)? Kuna olen kuulnud, et enne kunstlikku viljastamist tehtav hormoonravi on suurte komplikatsioonidega sotud ja ebamugavust tekitav, siis palun kommenteerige. On see töesti ainuke vöimalus?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
1. Emakaväline rasedus munajuhasse tekib vaid munajuha mingi patoloogia korral: põletik, liited, ripsepiteeli kahjustus, anatoomilised muutused, jm.
Risk emakavälise raseduse kordumiseks on kõrge.
Kas teise munajuha läbitavus kontrolliti Lap.Op-i ajal?
Kas arst pidas ehk silmas teist munajuha?
2. Vastuvõtul saab võtta analüüsid põletikutekitajatele DNA meetodil 5 tekitajale, teha PAP test ja erandina ka bakteriaalne külv emaka kaela kanalist.
Samuti tupekaudne ultraheliuuring väikevaagna organite kontrolliks: munasarjad, emakas, emaka limaskest jm.
3. Hormoonravi on mõeldud emaka limaskesta "kasvatamiseks" ja ovulatsioonide stimuleerimiseks.
Raviriskid on alati, vanuse tõustes ka vähirisk.
Kuna Te pole 1 aasta jooksul spontaanselt rasestunud, siis tõenäosus rasestuda ravita on väike, kuid mitte võimatu.
Otsustage, kas 4. sünnitus on kindlasti Teie soov, kui on, siis pöörduge (era)viljatusravi kliinikusse.
G.Litter
www.naistearst.ee