Verevaesed menstruatsioonid 17.03.06 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Olen 35-aastane naine, mul on kaks last, 14- ja 10-aastane. Viimase 3-4 aasta jooksul on menstruatsioonid küll regulaarsed (25-27 päeva), aga vereeritus on järjest vähenenud, verd tuleb vähe ja ainult esimesel päeval, teisel päeval peaaegu üldse mitte ja kolmandal veidi määrib. Ma ei kasuta juba aastaid beebipille, varem oli päevad ikka vererohked ja ligi 5-päevased. Nüüd pole õiget "menstruatsioonitunnetki". Kuna prolaktiin oli veidi körge, tehti aju-uuring, leiti paarimillimeetrine adenoom, aga viimased hormoonuuringud on olnud korras, ainult päevade "esimeses pooles" olevat naissuguhormoonide tase veidi madal, aga ikkagi normi piires. Kui prolaktiin oli tõusnud, võtsin kaks kuud bromokrüptiini, aga päevad jäid ikka verevaeseks. Endokrinoloog ütles, et leppigu ma oma eripäraga, ma olevat terve, mu viljakuse kohta ei saavat midagi öelda, aga "inimkatseid" ma ka teha ei taha (et kas jään rasedaks või ei). Viimasel kuul mõõtsin basaaltemperatuuri, mis jäi 36,3-36,8 piiresse, siis tsükli algusest 15-ndal päeval nagu midagi "toimus", oli tugev kõhuvalu, tsükli lõpupoole viskas temperatuur korra üle 37. Mida ma peaksin tegema, et oma päevad tagasi saada?
Lisamärkusena - ma pole juba viimased 4 aastat elanud regulaarset suguelu, kuna läksin mehest lahku. Kas probleemi üks põhjus võib olla see? Aitäh vastuse eest, ma tahaksin terveks saada!

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Loen Teie kirjast, et Teid põhjalikult uuritud. Kas Teil on diagnoosiks prolaktinoom? Teil on õnneks 2 last olemas. Kuid, peaksite endale ja Teie raviarstidele täpsustama, kas soovite sünnitada veel? Kui soovite rasestuda ja sünnitada, siis vajate tihedamat jälgimist, uuringuid, ravi jm.
Vaid probleemiga "Mida ma peaksin tegema, et oma päevad tagasi saada?" ei ole vajalik tegelda juhul, kui Teil ei ole kaebusi elukvaliteedile.
...varem oli päevad ikka vererohked ja ligi 5-päevased. Nüüd pole õiget "menstruatsioonitunnetki". ..Varem olite Te teine inimene, nüüd olete vanem, on lisandunud adenoom?, häiritud on Teie psüühika liigse mure tõttu jne.
Soovitused:
-sõnastage täpselt, kas soovite praegusel ajahetkel rasestuda ja sünnitada
-kui vastus on jah, öelge seda oma raviarstile
(kirjutate, et läksite mehest lahku, küll aga mõõdate basaaltemperatuuri, miks?)
-kui soovite informatsiooni ovulatsioonide kohta, ostke apteegist ovulatsioonitestid
-ehk muretsete varajase kliimaksi pärast? Sõnastage see mure. On võimalik teha hormoonuuringud ja on olemas vastav ravi.
-külastage määratud ajal endokrinoloogi, ka healoomuline adenoom ehk kasvaja peab olema kontrolli all
-uurige informatsiooni oma haiguse kohta, kui see on prolaktinoom, siis seda uurigegi.
Kahjuks ei saa minevikku muuta ja olnut taastada.
Liigse mure korral arutage probleemi psühholoogiga. Samas portaalis vastab tubli psühholoog Irene Kalvet.
Soovin Teile jõudu jõuda selgusele oma soovides ja tegutseda nende täitumise ehk tuleviku nimel.
P.S.Suguelu regulaarsus ei mõjuta füsioloogiat küll aga emotsionaalsust ja hingeelu.
G.Litter
www.naistearst.ee