2 emakat ning 2 tupeava 11.05.05 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Minul diagnoosis arst mu enda kahtlustamise peale, et mul on kaks eraldi olevat emakat, millel môlemal on ka eraldi tueava. Olen käinud gynekoloogide juures u. 7 aastat, kuid siiani polnud keegi seda avastanud. Tekkib kysimus, et kuidas see vôimalik on? Ise olen kahtlustanud juba ammu, et mul pole alt poolt asjad päris nii nagu ôpikutes jne, kuid eeldasin, et gynekoloog peaks seda ju ometigi nägema, kui läbivaatust teostab. See selleks. Olen parasjagu segaduses, et olen millegipärast anatoomselt teistest erinev. Minu mure on aga seepärast, et tahaksime elukaaslasega last saada ja lugesin, et sellises olukorras on tôenäosus normaalselt kulgevaks raseduseks 60%. Arst ytles, et pole môtet enne muretseda, kui pole vähemalt aasta proovinud, kuid teades, et miskit on nagu valesti tundub ju môtetu hakata niisama ehku peale proovima. Et kas ma siis tôesti pean enne uuringutele minemist läbi elama mitte rasestumised 1 aasta jooksul ning ka raseduse katkemised? Lugesin, et sellises olukorras on see väga tôenäoline, et rasedus ei kulge lôpuni tänu väikesele v alaarenenud emakale. Yhesônaga tahaks teada, kas eesti arstidel on yldse isiklikke kogemusi selliste anomaaliate korral ja mis siis tegema peaks?

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Väga suure tõenäosusega on üks emakas ja tupeava rudimentaarsed st.nii väikesed,et eraldi ei funktsioneeri,küll aga ilmestuvad ultraheli uuringul.Muidu oleks ju iga günekoloog,kes Teid läbi vaatas seda märganud.Et absoluutselt kindel olla,peaks tegema laparoskoopilise operatsiooni ja kontrastainega kontollima munajuhade asetsust ja läbitavust.Võite sellel teemal konsulteerida oma günekoloogiga.Edu soovides,Maie Väli