HPV-viirus 05.05.05 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

1,5 aastat tagasi avastati mul HPV viirus. Tookord oli tegemist madala tüübiga HPV-6. Olin sel ajal esimesi kuid rase. Nüüd aasta peale sünnitust tehti see test uuesti. PAP oli I, aga HPV-6 on vahepeal saanud HPV-52, mis minu arsti sõnul on väga kõrge risk. Sellest tulenevalt on mul paar küsimust:

1. Kuidas on nii lühikese aja jooksul saanud madalast riskist nii kõrge risk ja kas peaksin selle pärast väga mures olema?

2. Kahjuks ei leia mitte kusagilt ühtegi märget genotüübi 52 kohta. On see üldse vähiga seostatav ja kõrge riski tüüp?

3. Kas emakakaelahaavand võib kuidagi viiruse kulgu mõjutada? Asi nimelt selles, et ükski arst ei näe põhjust selle eemaldamiseks.

4. Kas viirusekandjana võin tarvitada antibeebipille? Olen enne rasedust tarvitanud 6 aastat Harmonetti.

5. Öeldakse, et tugev organism saab aja jooksul ise viirusest võitu. Kahjuks on mul sünnist saadik allergia, mille tõttu võib minu immuunsussüsteemi lugeda nõrgaks. Kas see tähendab, et mingit ravi võimalust ei ole ja pean elu lõpuni vähi teket kartma?

Päris palju küsimusi tuli, loodan, et saate aega vastata.

Ilusat kevadet,
Terje

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Olete hämmingus,et kuidas sai madala riskiga HPV genotüübist kõrge riskiga genotüüp.52 .genotüüp on tõepoolest kõrge kantserogeense riskiga,aga seda tekkemehhanismi on tagantjärgi raske lahti seletada.Kuna Teil on leitud emakakaelahaavand,siis tuleks kõigepealt teha kolposkoopia ja selle käigus sihtbiopsia.Olenevalt sihtbiopsia vastusest sõltub ka ravitaktika.Kõige tõenäolisem on,et Teil võetakse tsütoloogiline uuring uuesti 6 kuu möödudes.Tavaliselt saab organism ise HPV viirusega hakkama.Allergia ei oma siin nimetamisväärset tähtsust ja Harmonetti võite edasi tarvitada.Stresssituatsioon on tunduvalt suurema negatiivse toimega kui allergia.Edu soovides,Maie Väli