Limaskesta hüperplasia? Kas vähieelne seisund? 20.12.04 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Sooviksin teada mis haigus on limaskesta hüperplaasia. Kui suur võimalus on haigestuda vähki?

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

See on emaka limaskesta vohamine(paksenemine), mis tekib naissugu hormoonide toimel, kui neid on üleliia palju või kui kollaskeha hormooni(tsükli teise poole hormooni) ja östrogeenide omavaheline vahekord muutub. Vorme on erinevaid, põhiliselt on see healoomuline muutus, kuid harvematel juhtudel võib see protsess olla ka vähi algstaadiumiks. Hüperplaasia on iseloomulik rohkem üle 40 aastastele naistele ja kõige enam üleminekuea perioodis, mil tekivad hormonaalsed häired. Põhiliseks kaebuseks on tsüklihäired ja tugevad verejooksud. Ravi on sõltuvalt vanusest. On võimalik ravida hormoonidega, eelnevalt teostatakse emakaõõne abrasioon e. puhastus(saadud materjali alusel on võimalik histoloogiliselt diagnoosida protsessi). Ravida on võimalik ka operatiivselt. Vähi tekkevõimalus oleneb histoloogilisest vormist. Kui tegemist tsüstilise hüperplaasiaga, siis vähitekke võimalus on, kuid harva(1-3%), tekib aeglaselt 6-15 aasta jooksul. Ku oni tegemist adenomatootilise hüperplaasiaga, siis protsess võib muutuda vähiks 5 aastaga ja sagedamini(20-30%). On olemas ka kerged hüperplaasia vormid, nendel puhkudel vähi teke on üliharva ja ka sel juhul. ,kui esinenud korduvalt teatud aja möödudes.Dr Kadastik