Fibromüoom 11.02.04 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,dr.Ülle Kadastik

Olen 65-aastane naine,müoom avastati ca 15a tagasi.3.a. eest suurenes veidi,nüüd on püsinu 7 rasedusnädala suurusena,emakasisene,kobarlik.Emaka limaskest on õhuke.Ca 5 aastat olen tarvitanud Activellet.
Viimati näitas vereproov,et on midagi viltu verehüübivusega,vist trombotsüütide osas.Seda viimast soovitab Activelle infoleht kontrolli all hoida.
Soovitus oli teha kordusanalüüs 6 kuu pärast.
Probleemid on:
1.Kas peaksin Activelle tarvitamise lõpetama?Sel juhul on kohe platsis postmeno probleemid(higistamine jm) ja liigesed hakkavad valutama(on veel ka reumatoidartriit).
2.Kas pekas müoomi opereerima? Seda soovitas 2 a tagasi onkogünekoloog põhjendusega vähi tekke võimalusele.Seda ma teha ei tahaks kui on muid võimalusi.
3.Kui opereerida,siis missugune op.variant tuleks kõne alla:kõht lõhki lõigata,hüsteroskoopiline või laparaskoopiline? Milline oleks optimaalne ja miks?

Ette tänades Riina.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Kui teil kaebusi ei ole, siis ei ole otsest vajadust emakas opereerida, kuna see on üsna väike. Seda enam et limaskest on õhuke. Verproovi peate uuesti kontrollima nagu öeldi teile. Kui tekivad kaebused või kui teie suguvõsas on olnud emal või vanaemal pahaloomuline günekoloogiline kasvaja, siis ka siiski soovitaks opereerida. Meetodi valik sõltub teie kehakaalust, tupe avarusest ja ka kaasuvaterst haigustest.Dr Kadastik