endomeetrilised ovaariumid 18.09.03 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere, dr Väli!

Olen 22 aastane naine, vabaabielus. Pöördun teie poole seoses küsimusega,
mis jäi ebaselgeks peale minu viimast visiiti günekoloogi juurde.
Kolm kuud tagasi lõpetasin pillide (Harmonet)
tarvitamise (olen neid vaheaegadega tarvitanud alates 17 eluaastast, algseks
motivatsiooniks oli ebaregulaarne menstruatsioon, hiljem siis juba rasedusest
hoidumine).
Pillid jätsin ära lapse saamise kavatsustega, kuid rasedaks ma selle aja
jooksul pole jäänud ja selles ajavahemikus pole mul olnud ka menstruatsiooni.
(Rasestumise
võimalus on olnud küll alles viimasel kuul, sest viibisin kaks kuud välismaal,
mehe juurest ära.)
Günekoloog tegi ultraheliuuringiu ja küsis, kas mulle on kunagi öeldud, et mul on
endomeetrilised ovaariumid. Kuulsin sellist väljendit esimest korda ja vaatamata
minu järelepärimisele ei soostunud arst seletama, millele see mõiste õigupoolest
viitab.
Kuna olen veebruarini akadeemilisel puhkusel, siis olen hetkel ka ilma
haigekassakaardita.
Arst arvas, et vaja oleks teha täiendavaid uuringuid (hormoonide määramine, ..),
kuid hetkel läheks see mulle väga kalliks ja soostusin ootama veebruarini,
mil haigekassakaardi tagasi saan. Seniks kirjutati mulle kolme kuu jagu Dianet,
et siis kaks kuud ilma pilideta olla ja tagasi vastuvõtule minna. Arst küll kinnitas,
et muretsemiseks pole põhjust ja et "minutaolised naised" sünnitavad edukalt,
kuid teadmatusse jäetuna olen siiski mures. Miks küll mõned arstid kohtlevad
patsiente lollpeadena, kellele tuleb vaid vajadusel tablett välja kirjutada, kuid
kellele pole mõtet nende olukorda selgitada? See oli retooriline küsimus, millele
ma Teilt vastust ei oota. Küll aga palun, et selgitaksite eelneva info põhjal, mis
minuga toimub (mis on ovaariumid ja mis endometrioos, selle oletatavad põhjused,
tagajärjed, ravi jne.)

Ette tänades, tervitustega
V.B. Tartust

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Noh mis ma oskan selle pika kirja peale vastata? Kõigepealt vast seda, et ovaariumid on munasarjad ja endometrioos on emaka limaskesta meenutav kude,mis on transformeerunud munasarjadesse.See peaks aga kajastuma ka valulikes menstruatsioonides.Ma kahtlen,et Teil see on.Kõige informatiivse vastuse saab laparoskoopial.