Pikk tsükkel ja rasestumine 23.11.21 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Minu tsükkel tundub olevat viimaste aastatega pikemaks veninud (2 aastat peale tsükli keskmine pikkus 36.5 päeva) ning proovin aktiivselt rasestuda. Viimase aasta sisse on ka jäänud tsüklihäireid (viimane tsükkel oli 46-päevane) ning enne seda on ka 60-päevane tsükkel esinenud. Tundub, et ovulatsiooni toimumisega võib probleeme olla. Lisaks on enne päevi ägenenud PMS sümptomid - tekivad kuumahood, isu tõus, ärrituvus, meeleolukõikumised. Endal on sedasi väga ebamugav olla ning pikk tsükkel teeb ka murelikuks.

PAP proov negatiivne, läbivaatus teostatud eelmine kuu, munasarjad ja emakas ultrahelis normaalsed, nädal enne päevade algust mõõdeti limaskesta paksuseks 1,5cm ning ka munasarjad tunduvad normis olevat
- Parem ovaarium 2,9 x 1,5 cm.
- Vasak ovaarium 2,7 x 1,6 cm. Ovaariumid norm struktuuriga.

Diagnoos digiloos: Sekundaarne oligomenorröa e harv menstruatsioon.

Suguhaigusi põdenud ei ole, muidu terve ja aktiivne inimene, ei suitseta ega tarbi alkoholi, aga hormoonid tunduvad paigast olevat, just PMS tugevusest lähtuvalt.

Lisaks esineb mõnel tsüklil nädal enne mensest pruunikat määrimist, millega kaasneb vahel ka päevade sarnane alakõhuvalu. Mulle tundub, et on põhjust mõõta hormoonitasemeid ning raseduse tekkimiseks ravi määrataks, kui analüüsidest selle vajadus peaks selguma. Kas ka Teie näeksite selleks vajadust (mõistan, et annate hinnangu vaid kirja lugemise põhjal, kuid siiski). Ja kuidas edasi toimida? Olen mures ning ei näe otseselt põhjust, et pikalt oodata rasestumise tõenäosust, kui füüsilised ilmingud võivad viidata, et ravi olemasoluta võib see raske olla või mitte juhtuda.

Kõike head

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Teil on harvad mensturatsioonitsüklid ja PMS. Kui tsükkel on pikk ja ebaregulaarne, on rasedust planeerrides võimalikku ovulatsiooniaega raske ennustada. Samuti on selliste tsüklihäirete korral võimalikud ka sagedased anovulatoorsed tsüklid. Vajalik oleks teha täpsustavad analüüsid hormoonidele FSH, LH, progesteroon, prolaktiin, TSH). Kirjast ei selgu, kas olete teinud ovulatsiooniteste või on tehtud ultraheli eeldataval ovulatsiooni perioodil. Kui ei, siis võiks sellest alustada. Ovulatsiooni puudumistel on efektiivne ravi olemas. PMS leevendamiseks soovitan kasutada Prefemini( käsimüügis).