Voolus ja tsüklihäire 08.03.17 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Suvel 2016 avastati ühes munasarjas tsüst, novembris oli näha, et tsüst on mõõtmetelt väiksem ja ilmselt kaob.

Sügisel 2016 lõpetasin Clormetini pillide võtmise, kuna pidevalt oli määrimist ja ma tundsin, et ei taha enam pille tarvitada. Hakkasin oktoobris 2016 kasutama viljakusmonitori. Esialgu oli pärast pillide võtmise lõpetamist menstruatsioon üsna regulaarne. Tsükli pikkus on olnud ca 25-28 päeva. Samas on olnud pruunikat määrimist nii tsükli keskel kui ka enne menstruatsiooni, nii et pruun voolus läheb menstruatsiooniks. Seekord algas aga menstruatsioon 8 päeva enne oodatavat aega, sellele eelnes 4-5 päeva pruuni voolust. Ma ei tea oma elust kordagi juhust, kus see oleks alanud varem. Pigem on mõne päeva hilinenud.

Millest selline tsüklihäire tingitud olla võiks? Kas peaksin kohe arsti juurde pöörduma? Kui sooviksin paari aasta jooksul (kolmandat) last, siis kas see võib probleemiks osutuda?

Ette tänades

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere, soovitan ikkagi pöörduda günekoloogi poole, võimalik, et on tekkinud uuesti tsüst. Vajadusel tehakse ultraheli uuring ja teatud hormoonuuringud.
Lugupidamisega dr Kadastik