Polütsüstilised munasarjad ja suguhormoone siduv globuliin 07.09.15 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Mul on diagnoositud polütsüstiliste munasarjade sündroom (vereanalüüside ja ultraheli põhjal). Võtan metformiini (ärevuse tõttu ka sertraliini). Suhkur on normis.
See ei pruugi asjaga seotud olla, aga mul on ka hüpofüüsil kas mikroadenoom või mingi kaasasündinud tsüst, mis vähemalt viimase aastaga ei ole oma suurust muutnud. Endokrinoloogist sain aru, et see ise hormoone ei tooda, neurokirurg mainis, et ta on selles mõttes paha koha peal, et võib potentsiaalselt midagi pitsitada ja sellega hüpofüüsi tööd kuidagi mõjutada. Hetkel on see teema aga ootame-vaatame seisus. Lisaks on töötervishoiuarst pannud diagnoosi E66.9 - saan aru, et see nö kuulub "minu ovaariumite kompotti".
Küsimus on mul suguhormoone siduva globuliini kohta. Kordasin omal algatusel analüüse ja seekord lisasin niisama huvi pärast ka suguhormoone siduva globuliini. Tulemus on, nagu referentsväärtustest aru saan, liiga madal. Synlabi kodulehel on selline lause: "Naistel võib SHBG madalaid väärtusi põhjustada vaba testosterooni hulk, mis võib suureneda polütsüstiliste ovaariumide sündroomi, neerupealiste hüperaktiivsuse (hüperandrogenism) või liigse kehakaalu korral".
Mida ma teada tahan?
Kas suguhormoone siduvat globuliini on võimalik mõjutada ravimitega/antibeebipillidega? Kui jah, siis millistega? Praegusel juhul ma pille ei võta. Kas potentsiaalne kasu kaalub üle potentsiaalse kahju (emaks saada ei soovi)?
Saatsin pildina kaasa analüüside tulemused. Võimalik interpreteerimiseks vajalik info: menstruatsioon (mis oli täiesti normaalse verehulgaga!) lõppes 14 päeva enne analüüsi andmist. Midagi korrapärast kuupuhastuse toimimises minu jaoks ei ole.
Ma olen kogu olukorraga praeguseks harjunud ja see ongi minu normaalsus - pole kindel, et ma ka võimaluse korral midagi ette võtaksin, aga teadmist potentsiaalsest võimalusest tahaksin ikkagi.

Aitäh!

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere, analüüside kui ka kliiniku järgi peaks teil olema polütsüstiliste munasarjade sündroom. SHBG on üks põhinäitajaid ja see väärtus sõltub tõesti testosterooni hulgast. Kui te rasestuda hetkel ei soovi ja olete oma olukorraga harjunud, ei peagi midagi muud tegema, kui ikkagi soovitaks kaalu langetada. Selle tagajärjel teie hormoonid reguleeruvad üsna oluliselt. Kui tekib soov rasestuda, siis see õnnestub kaalulangetamisega paremini. Igaks juhuks mingi ravi tegemine pole oluline, mis on aga tähtis rasestumise soovi korral, sel juhul ravi on hormonaalne. Kui soovite, et teie tsükkel oleks regulaarne, siis soovitaks pille, mis langetavad testosterooni ka. Veelkord oluline on kaalulangetamine. Metformini ei ole mõtet lõputult võtta, selles osas peaksite konsulteerima endokrinoloogiga.DR Kadastik
DrKadastik.