Emakakaela paistetus, põletikuline seisund 02.10.14 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

käisin eile günekoloogi vastuvõtul (eelmine visiit 2012. a kevadel, 4. laps oli 8-kuune, proovid olid korras) ja peale visiiti olin täiesti paanikas. Nüüdseks olen rahunenud pisut, kuid soovin küsida teatud asju, kuna nõustamist ma eriti ei saanud. Samas, mõistan, sest arstil polnud ju vastuseid anda.

Ühesõnaga, läksin lihtsalt kontrolli ja ühtlasi soovisin ras. vastast preparaati (kasutame biol. meetodit; olen abielus ja kasutanud seda meetodit üle 10 a; lapsed kõik planeeritud), sest olen väsinud päevade lugemisest.

Arst vaatas mind läbi ja ütles, et talle emakakael ei meeldi. Tsiteerin: "Alumine huul on paistes ning siin on kindlasti põletik. Samuti on siin tupeseen." Pikaajaline, nagu aru sain, kuigi ravisin Clotrimazol tablettidega seda umbes kuu või kaks tagasi. Eelmine tupeseen oli 2013. sügisel, mil tegin ravi ühekordselt võetava tabletiga - nime ei mäleta. Ilmselt ma siis selle kahe korraga enda seent välja ravinud pole. Abikaasat ei ravinud.

Arst võttis kõik analüüsid, sh PAP testi (raseduse aeg oli PAP I). Ma saan aru, et see on õunte pealt ennustamine, aga mu küsimus on üsna lihtne: kui PAP testis on muutused ja nt avastatakse ka HPV CIN-i kerge/mõõdukas/raske aste, kas sel juhul on silmaga nähtavalt ka muutused emakakaelas? Või on need rakumuutused nähtavad vaid analüüsimisel ja nn rakutasandil?
Ma mõtlen, et kuna mul on emakakael põletikus, kas võib olla vaid emakakaelapõletik, nt pikaajalisest seenest, või on põletik näha ka HPV viiruste korral?
Saan analüüside vastused alles oktoobri teisel poolel ja seetõttu olen muidugi mõnevõrra paanikas... Teine küsimus on ka, et kuna ma pean ootame üle kahe nädala vastuseid, siis see aeg olengi enda seene/võimaliku põletikuga - kas midagi palju hullemaks ei lähe selle ajaga?

Tervitades ja suur aitäh Teile vastuse eest,

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Emakakaela põletiku põhjuseks võivad olla erinevad mikroobid ja viirused. Kõige sagedamini on tekitajateks sugulisel teel levivad infektsioonid. Viirustest põhjustab emakakaelas muutusi HPV ja viirusega seotud rakumuutusi on võimalik hinnata PAP analüüsis. Tavalisel läbivaatusel ei ole võimalik diagnoosida emakakaela düsplaasiat, kuna silmale nähtavaid muutusi ei ole. PAP analüüs näitab, kas esineb kergeid, mõõdukaid või raskeid rakumuutusi ( düsplaasiat) ja kui PAP analüüs pole korras, on vajalik kolposkoopia ( emakakaela suurendusega uuring). Selleks, et diagnoosida emakakaela põletikku, on vajalik teha testid põletikutekitajatele ja kuna 2,5 a tagasi on tehtud viimane PAP, siis korrata ka PAP analüüs. Tupeseen põhjustab punetust ja turset nii tupe limaskestas kui ka emakakaelal. Soovitan ära oodata analüüside tulemused. Kui PAP analüüs on korras ja sugulisel teel levivate infektsioonide testid on negatiivsed, piisab tupeseene raviks ja mingeid lisauuringuid pole vajadust teha. Kui PAP testis esinevad rakumuutused ( PAP ASCUS; LSIL; HSIL, siis on vajalik kolposkoopia.