Menstruatsioonivere värvuse muutus 06.12.10 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

TERE.
Kirjutan tütre mure pärast.Tütar on 14aastane. Menstruatsioon algas 11aastaselt. Korralikult on olnud tsüklid, kuigi valudega, aga nüüd on vere värvus pruun. Varem korralikult punane.
Aitäh.
Ootan vastust.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,

kuna murdeeas tüdrukutel alles kujuneb välja regulaarne suguhormoonide produktsioon, siis on noortel tüdrukutel sagedamini tsükli kõikumisi ja ka menstruatsioonid võivad olla kas väga vererohked või vastupidi väga vähese vereeritusega. Samuti on valud menstruatsiooni esimestel päevadel sagedaseks probleemiks just murdeeas tüdrukutel. Suguhormoonide toimel tekib ka tupevoolus, mida on rohkem ovulatsiooniperioodil ja enne menstruatsiooni. Kui vähene veri seguneb happelise tupevoolusega, ongi eritus tume, pruunjas, ja midagi haiguslikku selles ei ole. Muretsemiseks pole põhjust. Tugevate menstruatsioonivalude puhul on abi Ibuprofenist ja parima efekti saamiseks tuleb tablett võtta võimalikult vara, juba päev enne menstruatsiooni algust.
Parimate soovidega,
Katrin Seemen