menstruaal 23.02.09 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

olen 21 a. Iga kuu kui algavad päevad kannatan kõhuvalude käes ,käed ja jalad on külmad ja pinges ,lausa krampis .Süda on paha , oksendan.Olen üleni nõrk, tööd teha ei saa.Viimane kord olin tilgutite all.See on mul olnud aastaid ,iga korraga läheb hullemaks. Perearst soovitab ainult nospat ja ütleb, et see on normaalne.Elan Tallinnas,kuhu ma võiksin pöörduda.Analüüsid olid korras,kuigi üks asi oli punasega ümber tõmmatud,arsti arvates polnud see tähtis.Sünnitanud pole. palun andke nõu mida teha.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Tõenäolilselt on tegemist endometrioosiga, mis annabki väga tugevaid valusid menstruatsioni alguses. Soovitaks teha laparoskoopia, siis saaks püstitada diagnoosi. Operatsiooni käigus saab eemaldada endometrioosi koldeid, vajadusel määratakse ravi. Muid võimalusi endometrioosi diagnoosimiseks pole, võib ainult oletada. Pillide võtmine oluliselt vähendab menstruatsioonivalusid. Kollete eemaldamine operatsioonil on väga oluline. dr kadastik