Naissuguhormoonide ja testosterooni määramine 06.07.07 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Minu probleem on juuste väljalangemises ja seda juba 5-6 aastat. Olen 21a-ne. Kirjutasin ühele derma.ee dermatoloogile kõigest pikemalt ja tulime järeldusele, et minu probleem on sisemine. Ta andis mulle soovitusi, mis analüüse teha. Niisiis tänaseks olen tehtud kilpnäärme analüüsid, maksa- ja neerufunktsiooni näitajad, põletikunäitajad ja need kõik olid korras. Aga see dermatoloog soovitas mul ka naistearsti kontsultatsiooni. Niisiis otsin nõuga abi Teie käest.

Kas naissuguhormoonide ja testosterooni määramine on võimalik iga naistearsti juures?
Tehtud on günekoloogilised anaüüsid, kõik korras peale bakteriaalse vaginoosi, mis paljusid naisi kimbutab ja ravitud ka sai. 17-aastaselt hakkasin kasutama pille, algul Marvelon nüüd Diane 35. See mõjus hästi näonahale sest olin hädas aknega. Enne pillide kasutamist olid menstruaaltsükli häired. Päevad käisid nii kuidas ette juhtus ja sageli suurte valudega. Hiljem kui olin juba pille tarvitama hakanud lahenesid probleemid- aknet peaaegu pole, pole ka suuri valusid mensese ajal ja tsükkel on korrapärane. Jäänud on probleem juustega. Ühelt poolt on juuksepiir ka taandunud. Ja samas ma ei saa ju neid pille jääda igavesti võtma.
Mida kirjeldatu põhjal oskate arvata, kas võib olla seost naissuguhormoonide ja/või testosterooni mitte korras olemisega? Kui näiteks laseksingi teha need analüüsid ja näitudest selgub, et hormoonidega pole kõik korras, kas siis sellele probleemile abi on ka üldse loota? Kuidas neid analüüse võetakse ja kas naissuguhormoonid ja testosteroon on kaks erinevat asja? Mida oskate veel soovitada?
Ette tänades!

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Kui kasutate praegu Dianet või Marveloni,siis hormoonide kontrollimiseks peaks küll ravimid ära jätma.Olulised hormoonid,mida tuleks määrata on östradiool,testosteroon,progesteroon ja GTT koos insuliini kõveraga.Neid uuringuid soovitan teha naistearsti juures,kes kontrollib ka emaka ja munasarjade suurust.Oluline on ka vereseerumis raua sisalduse ja hemoglobiini määramine.Ja ei maksa unustada,et ka juuste kasv ja väljalangus toimub tsüklitena.Edu soovides,Maie Väli