17a neiul puuduvad menstruatsioonid 24.09.23 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere, türel 17a olnud vaid 3-4x menstruatsioon 4aasta jooksul ja puudub rinnakasv, karvkasv on olemas. Kompuutris selgus deagnoos mille pildi lisasin. Kas selle kirjelduse jârgi munasarjad on olemas? Ma ei oska ka aru saada mis tâhendab: ovaariumite düsgenees?
AMH oli kahjuks ka vaid 0,0098 kas puudub saada kunagi emaks ka nt kunstliku viljastamise kaudu, on sel ravi. Tûtar on ilus pikk sisestades deagnoos tuleb info Tûrneri sûndroom aga seal kirjas et lûhikesed kasvult jne. Kas oskate aidata infoga ja soovitada mis edasi on ravi olemas? Aitâh

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere, düsgenees tähendab kaasasündinud arenguhäiret. Kuna olnud mõned menstruatsioonid , siis mingi munasarja kude ju ikkagi olemas. Alustama peaks geneetiku konsultatsiooniga, (suunab kas kohalik günekoloog või perearst). Kui seal käidud ja kui olemas geneetiline diagnoos siis saab edasi minna. Vajalikud on ka naissuguhormoonide määramine. Kindlasti on ravi olemas naissuguhormoonidega, millega saab toetada ja tekitada menstruatsioone, kuna emakas ju olemas. Ka laste saamise osas on tänapäeval mitmeid võimalusi k.a kunstlikul teel. DRKadastik