menstruatsioonitsüklihäired, hormoonravi ja ülekaa 27.03.07 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Minu küsimus puudutab menstruatsioonitsüklihäireid, hormoonravi ja kehakaalu tõusu, nimelt probleem algas juba umbes 5 aastat tagasi kui mul leiti munasarja tsüst üle 6 cm diameetriga, see opereeriti, mingeid probleeme ei olnud, enne tsüsti operatsiooni umbes pool aastat kirjutas günekoloog mulle rasestumisvastaseid pille, nendel tsüstile mingit mõju ei olnud ja seetõttu operatsioon ette võetigi. Enne tsüsti leidmist oli menstruatsioon regulaarne, kuni tsüsti avastamiseni (tsüst avastatigi ärajäänud menstruatsioonile järgnenud verejooksule). Alates pillide söömisest hakkas ka kehakaal tõusma, peale operatsiooni pidin pool aastat veel Diane -35 tarvitama, kuid kuna beebi soovi ei olnud, siis alates operatsioonist kuni peaaegu 5 aastat tarvitasin erinevaid rasestumisvastaseid vahendeid nii pille, Evra plaastreid kui ka Nuvaringi. Kuid nüüd kuni umbes 10-11 kuud tagasi, ei kasutanud midagi, kuid kuni selle ajani oli kaal tõusnud 117 kg (olen 175 cm pikk), peale rasestumisvastaste vahendite söömist hakkas kaal langema ja umbes 7 kuuga kuni 17 kg, kuid siis tekkis tsüklihäire, kogu selle tableti vabade kuude jooksul ei olnud tsükkel ideaalne käis umbes 40 päevase vahega, kuid siis suurenes see vahe peaaegu 70 päevani, läksin günekoloogi juurde ja ta määras mulle Diane 35 (immunoloogia näitas, et LH hormoon on kõrgel 38,3), nüüd olen tarvitanud neid 3 kuud ja kaal on tõusnud jälle 12 kg võrra. Seoses kehakaalu tõusuga on ka vererõhk korrast ära ja sammuti on vesi sees kinni, mille tõttu kirjutas kardioloog mulle veeväljutus rohtu.
Minu mure on see, et günekoloog kelle juures käisin, ütles et tsüklihäired on põhjustatud just liigsest kehakaalust, kõik see 5 aastat kui rasestumisvastaseid ravimeid tarbisin arvasin, et see on lihtsalt minu suutmatus kaalust alla võtta, kuid kui ravimeid ei tarvitanud siis ei olnud mingit probleemi kaalulangetamisel. Mulle tundub, et olen täiest suletud ringis, tsüklihäired on põhjustatud liigsest kehakaalust, aga ravimeid tarvitades ei õnnestu mul kaalu langetada (olen proovinud nii kaalujälgimist, kui eridieete kui lihtsalt jälginud, et kaloraaz ei ületaks 2000 kcal) nende kõigi puhul on tulemus olnud üks, esimesed 5-6 kg läheb alla ja edasi kas jääb seisma või peab kaloraaz olema väga madal ~1100-1300 kcal, et midagi toimuks, ning väiksemagi libastumise korral on kõik topelt tagasi, samuti tegelesin kaks aastat regulaarselt vesivõimlemisega, kuna paljud muud spordialad tegid põlvedele liiga.
Minu küsimus seisnebki selles, et mida tähendab see kui mul tsükkel regulaarselt ei käi, kas see tähendab et ma ei pruugi lapsi saada, kuid 117 kg nagu ka ei ole eriti tervislik ju lapse saamist planeerima hakata, liigne kehakaal ja sellega seotud vererõhu tõus on olnud üheks lapse saamise edasi lükkamise põhjuseks. Ma ei oska midagi enam peale hakata, rasestumisvastaseid ravimeid süüa nagu ei tahaks ja kehakaalu korda saada ju tahaks, ja need mõned tabletivabad kuud näitasid, et see on täiesti võimalik, kuid mida see tähendab günekoloogi silmade läbi, mis siis juhtub kui tablette ei võtta ja tsükkel on ebaregulaarne, günekoloog, kes mulle rohud välja kirjutas ei taha kuuldagi seda, et tabletid mind paksuks teevad, ma ei väidagi, et tablett mind paksuks teeb ja eks ma ikka ise söön aga mingi seos neil ju olema peab, kui tabletivabadel kuudel õnnestus täiesti normaalselt toitudes kaalust alla võtta. Kuidas ma peaksin käituma, praegu on ma ei tahaks enam Diane-35 edasi võtta, sest kaalu on ju ikka väga palju. Ma oleks väga tänulik teie arvamuse eest oma loole.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
minu arvamus on, et peaksite pillide võtmise lõpetama. Suur kehakaal ja pillid koos tõstavad südame-veresoonkonna haiguste riski. Kõige olulisem on kehakaalu langetamine, siis lahenevad ka teised probleemid nagu vedeliku kogunemine organismi, kõrgenenud vererõhk jne. Ka rasestumise võimalus suureneb, kui suudate kaalu langetada. See, et menstruatsiooni tsükkel on ebakorrapärane, on seotud anovulatsiooniga, see omakorda hormonaalsete häiretga organismis, mis omakorda seotud liigse kehakaaluga. Et tulevikus poleks probleeme rasestumisega, rasedusega ja sünnitusega, peate praegu tegelema kaalu langetamisega.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Naistehaigused

Menstruatsioonitsüklihäired

Tere, vanust 52. Viimane M oli detsembris nagu alati 7 päeva. Viimased poolteist aastat on olnud ebaregulaarne aga enne seda on olnud nagu kella järgi 28 päeva ja 7 päeva M, samas ei ole mul kunagi olnud ...

Maie Väli

Vastas dr Maie Väli

Tere! Kirjelduse järgi on Teil tegu algava kliimaksiga.Günekoloogi juurde võiksite küll minna,et välja lülitada mingi põletikuline protsess gün.sfääris.Ultraheliga kontrollida emaka limaskesta paksust ...

Loe edasi

hüpofüüs&Polütsüstilised munasarjad

Tere
Ma ei oska kirjeldada õigete med. terminitega oma probleemi, loodan, et te saate minust aru. Pöördusin naistearsti juurde sellise probleemiga nagu menstruatsioonitsüklihäired, valulikud menstruatsioonid ...

Maie Väli

Vastas dr Maie Väli

Tere,Veronika! Loomulikult võite tulla minu vastuvõtule.Kõige lihtsam on registreeruda vastuvõtule interneti teel.www.kliinikum.ee.Siis klõpsata "vastuvõtule registreerimine erialaarstile",günekoloog-endokrinoloog ...

Loe edasi

kliimaks

Kas kliimaksi vaevuste vähendamiseks(kuumahood,valutavad jalad,rahutu uni jms.) kasutatav hormoonravi ja kilpnäärme alatalitluse ravi sobivad kokku?
Aitäh vastuse eest!

Maie Väli

Vastas dr Maie Väli

Tere! Olge mureta,need ravimid sobivad ideaalselt kokku.

Loe edasi

hormoonravi

Tere!

Olen saanud kunagi (vist) hormoonravi, sest menstruatsioon ei olnud veel 16 eluaastaks alanud ja siis tuli stimuleerida. vahepeal aga olid tsüklihäired ja seda raviti minu mäletamist ...

Maie Väli

Vastas dr Maie Väli

Tere,Kaie! Chlostilbegyt on tegelikult antiöstrogeen(seega mitte hormoon,vaid ovulatsiooni stimulaator).Kui see ravim reguleeris Teie menstruatsioonitsükli,siis hormoonravi Te otseselt saanud ei ole.Nii ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi