liigne karvakasv 11.08.01 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen 20dates.. puberteedist saadik on häirinud liigne karvakasv, mis järjest hullemaks läheb (algul jalgadel, nüüd juba mujal ka). Kõik sümptomid viitavad meeshormoonide liigsusele, peale karvakasvu veel permanentne akne, millest ei õnnestugi lahti saada- ilmselt liigsest rasueritusest, suurenenud higieritus(ka tugevad antiperspirandid enamasti ei mõju, jalad higistavad samuti metsikult), rasvane peanahk jne. Rinnad on normaalsed, st. mitte väikesed, tsükkel on vahetevahel kõikuv, vereeritus alati suur. Teised ebameeldivused on väikesed, aga karvakasv teeb mind tõsiselt õnnetuks. Olen väheliikuv, tahaksin tegeleda ujumise või aeroobikaga näiteks, kuid häbenen seetõttu ja väldin olukordi, kus avalikult lahti või ümber pean riietuma. Juba aastaid olen kandnud ainult pikki pükse, ka palaval suvel. Karvade eemaldamisest jalgadel pole kasu, sest isegi vaha kasutamisel, mis peaks ometi garanteerima neist lahtisaamise pikaks ajaks kasvavad paari päevaga tagasi. Kusjuures, nagu ma ütlesin, pidev kalduvus rasunääpsude põletikele põhjustab vistrikke ja punetusi uute karvade ümber ja likvideerib igasuguse võimaluse omada siledaid jalgu. Günekoloogi juures olen käinud, tehti hormonaalanalüüs (seisnes ühesainsas vereproovis, mis näitas tõesti, et meeshormoone on liiga, kuid "väga-väga kergelt"). Määrati Diane-35. võtsin seda 2 kuud, siis loobusin, kuna kogu selle võtmise ajal ajas isegi mõte söögist iiveldama, hoolimata vähesest toitumisest hakkasid toimuma muutused kehakaalus. Selle lühikese ajaga karvakasvule loomulikult mingit efekti ei olnud, rasueritusele mõjus küll. Kuid hormoontablette peaks ilmselt jääma tarvitama aastateks... samuti ei aita see juba olemasoleva "karvkatte" vastu. Proovisin karvade kõrvaldamiseks isegi laserit, ka see mõjus ainult ajutiselt. Karvu saab kuuldavasti permanentselt eemaldada ainult elektrolüüsiga. See on aeganõudev, kulukas ja ma ei tea ühtegi usaldatavat spetsialisti, kes sellega tegeleks. Teie poole on ju pöördunud teisigi selle probleemi all kannatajaid, siis ehk oskate soovitada kus seda teha lasta saab ja kas peale Diane-35 midagi mõistlikumat on võtta meeshormoonide vastu (rasuerituse vastu aitab, kui joon pidevalt suurtes kogustes kanget rohelist teed...)

Suured tänud juba ette!

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Siin oleks vaja kontrollida ka teisi hormoone,peale testosterooni.Siis saaks ka valida Teile sobiva preparaadi,mis ei põhjusta vaevusi.Võimaluse korral registreerige minu vastuvõtule kas polikliinikus või Tähe Erakliinikus.Usun ,et leiame lahenduse.