raku muutused 04.12.03 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
pöördun Teie poole järgmise murega. Käisin rasedusega arvele võtmas, võeti proov emakakaelast. tulemuste põhjal diagnoositi PAP II-III (LGSILHPV). Arst ütles, et on toimunud raku muutused ja ravida saab alles pärast sünnitust, mis alles juuni lõpul. Olen tõsiselt mures, et mida see diagnoos tähendab, arsti seletusest ma palju abi ei saanud. Meie peres on suur vähirisk, mõlemad vanemad vähki surnud. Olen 29-aastane ja sünnitasin oma eelmise ja esimese lapse poolteist aastat tagasi.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
LGSIL,HPV tähendab emakakaela rakkude kergeid muutusi , mis on tingitud papilloomi(HPV) viirusest. Viirus pole ravitav, tekkinud rakumuutusi tuleb jälgida, s.t. 2-3 kuu pärast tuleb PAP analüüsi korrata. Muutuste täpsemaks hindamiseks emakakaelas tehakse ka kolposkoopia(emakakaela uuring luubitaolise seadmega). Kui jäävad püsima kerged rakumuutused või muutused süvenevad, tuleb jälgimist jätkata peale sünnitust.(PAP analüüs+kolposkoopia).
dr. Seemen