Madal testosteroon ja apaatsus 04.12.20 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere!

Tegin just vereproovid ja testosterooni näitaja on madal. Viimase aasta jooksul on see alla läinud ja seda kinnitab ka enesetunne. Minu seksuaalelu ei ole kunagi kiita olnud, põhiliselt küll psühholoogilistel põhjustel (hirmud). Aga varem on alati huvi ja tung olnud. Nüüd on need kadunud. 51 aastaselt, peaks need veel alles olema. Samuti on tekkinud apaatsus ja ükskõiksus, depresiooniks vast veel nimetada ei taha. Mingeid väliseid tegureid leida on raske, tööl ei ole probleeme, isiklik elu muidu enam-vähem. Küsimus olekski, kuna olen seda tundnud juba umbes aasta, siis kas on põhjust muretsemiseks ja peaks arsti poole pöörduma? Samuti kas on võimalik teoreetiline seos kilpnäärme probleemidel ja madalal testosteroonil? Kas on mõtet kunstlikult seda tõsta? Samas ega vererõhk ka kiita ei ole.

Testosteroon 7.6 nmol/l (norm 8-29)
Suguhormoone siduv globuliin 20 nmol/l (norm 22 113)
FAI 38.0 % (norm 9-52)

Mõned veel, mis on normist väljas

Erütrotsüüdid 4.39 E12/L (norm 4.5 - 5.7)
Kusihape 490 μmol/l (norm 202 - 417)

Probleeme on ka kilpnäärmega - võtan juba 10 aastat 50mg synhroidi päevas

Kilpnääret stimuleeriv hormoon ehk TSH 5.40 mIU/l ( norm 0.4 - 4 mIU/l )
Vaba türoksiin (FT4) 13.78 pmol/l ( norm 11.5 - 22.7 pmol/l )
Türeoidperoksüdaasi vastased antikehad 1198 kU/l (norm < 60 kU/l)

Lugupidamisega

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Testosterooni defitsiidil on kolm suurt tunnuste gruppi: langus seksuaalelus (seksuaalsed mõtted harvenevad, hommikune erektsioon harveneb, huvi seksi vastu langeb, erektsioonivõime langeb), füüsilise toonuse langus (peamiselt mõju lihastele, aga ka rasvkoe hulga tõus) ja psüühilised nähud (meeleolu kõikumised kehvemas suunas, kalduvus depressioonile, ärrituvuse tõus). Apaatia on mõjutatud kõigist kolmest komponendist.
Minu lähenemine asjale eeldab esmalt probleemi põhjuse leidmist. Teil tehtud uuringud põhjuste osas palju ei kõnele.Ravimata kilpnäärmehaigus võiks mõjutada, aga saan aru, et teil see kontrolli all. Seega esimene faas on põhjused. Sealt edasi saab rääkida optimaalsetest lahendusteedest.
PS. FAI sobib vaid naiste puhul kasutada. Meeste kudede tasandil kättesaadavat testosterooni peaks pisut teiste mõõdikutega hindama.