Testosterooni tase 27.11.20 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere

Lasin teha vereanalüüsi, kus tulemused olid
Testosteroon 9.9 nmol/l
Suguhormoone siduv globuliin 29 nmol/l
Vaba androgeeni indeks 34.1 %
Kas need väärtused on 31 aastase mehe kohta normaalsed? Mul on ka mittespetsiifilisi madala testosterooniga kaasnevaid sümptomeid nagu langenud meeleolu, väsimus, ärrituvus, langenud seksitung, kuid see võib olla ka depessioonist. Mul on ka terve elu olnud madala testosterooniga kaasnev kehakuju (manboobs), kuid see võib olla ka toitumisest ja liikumisest. Siiski, kas madal testosterooni tase võib olla põhjuseks või pigem mitte?

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Madal testosterooni tase võib olla nii põhjuseks kui ka tagajärjeks.Soodustab depressiooni teket, aga pikaajaline depressioon langetab ka testosterooni taset. Soodustab ülekaalu teket, aga ülekaal on üks kõige olulisematest madala testosterooni põhjustest. Vanuse kohta on testosteroon tõesti madalamapoolne. Järgmise etapina tuleks selgeks teha, mis põhjustab madalat testosterooni taset. Kui tegu on tõelise ravi vajava mehe hüpogonadismiga, siis on ravivõimalused kenasti olemas.