Probleemide seos kliimaga? 13.10.12 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere.
Kuna pole oma terviseprobleemidele abi saanud ei perearstilt, psühhiaatrilt ega neuroloogilt, siis pöördunud Teie poole (käisin äsja juba ka esmasel vastuvõtul meestekliinikus, kus suunati uuringutele-analüüsidele alles nov lõpus ja dets-s).
Probleemi sisu selles, et ma ei saa enam aru, mis on põhjus, mis tagajärg, äkki aitate selgust tuua ja mõne soovituse elustiili või toitumisharjumuste muutuseks vmt?
Lühidalt oleksid märksõnad järgmised:
* Lapsest saadik olen vihanud Eesti kliimat ja arvanud, et "normaalsed inimesed elavad vähemalt 2000 km lõuna pool". Olen väga tundlik niiskuse, tuule ja külma suhtes. Salli-mütsi-kindaid pean tavaliselt kandma augusti lõpust jaanipäevani. Olen kõhnema kehaehitusega (185 cm/71kg)
* Meie kliima foobiat on aja jooksul süvendanud arvukalt esinenud tervisehädad alates kopsupõletikest, viirushaigustest, urineerimishäiretest ning lõpetatdes keskkõrvapõletiku, selja- ja kaelaradikuliidiga. Noortearsti, perearstide (nõukaajal), füsioterapeutide, psühhiaatrite soovitused a la "karasta külma duši, sooja vanni, ujumise jmt-ga" on alati lõppenud fiasko, st vähemalt korraliku külmetuse, kopsupõletiku või radikuliidi ägenemisega.
* Normaalselt tunnen ennast (ja haigused taanduvad) ainult juuniks-augustiks või siis, kui põgenen Eestist (kahjuks nappide rahaliste võimaluste ja töö tõttu harva). Olen korduvalt võtnud sügis-talvisel ajal haiguslehe ja sõitnud (kuigi nii vist ei tohiks?) viimase hetke reisiga Küprosele, Kanaaridele, Egiptusesse, Indiasse, ühesõnaga kuiva ja suht sooja kliimaga piirkonda. Seal taanduvad haigusnähud tavaliselt 36-48 tunni jooksul.
* Elustiil - ei suitseta, alkoholist tarbin ainult veini, sedagi prae kõrvale. Joon üldse vähe, hommikul kruus kohvi, lõunal toidu kõrvale klaas mahla, õhtul 1-2 klaasi veini. Digestiiviks pits brändit. Suurema koguse joogi järele puudub soov-vajadus, see ajaks niigi tiheda urineerimisvajaduse (vähemalt 1 kord paari tunni jooksul) veelgi suuremaks, eriti õlu ja kohv.
* Sage urineerimine olnud juba lapsest saadik, kuid ise pole osanud seda suureks probleemiks pidada, kuna otseselt pole normaalset elu takistanud. Haiguste-põletike ägenemise perioodil sageneb urineerimine järsult, ka jahedas keskkonnas (bussis, õues jm) viibimise ajal.
* Seksuaalelu pole olnud küll väga regulaarne (vanuses 13-35 kõrgendatud libiido ja sagedase seksivajaduse tõttu 4-6x päevas, olen kiire ejakulatsiooniga), alates 35. eluaastast siiski vajadused väiksemad ning olnud püsipartnerid valdavalt.
* Kõige raskem olnud mulle viimane aasta, mil olnud vähe vaimset ja füüsilist energiat, radikuliidi ägenemine, emotsionaalne madalseis seoses lähedase lahkumisega, unehäired, öine suu kuivamine ja 2-3x urineerimine ning lõpuks siis nüüd äsja mingi põletik alakehas (EMO valvearstid läksid vaidlema - üks diagnoosis põiepõletiku, teine neerupõletiku).

Ehk siis veelkord - mida arvate arstina, mis mida on minu puhul põhjustanud? Mis on põhjus, mis tagajärg? Kas ainuke võimalus ongi kolida Eestist ära normaalsele laiuskraadile? Kas vanuse kasvuga võivad vaevused veelgi suureneda? Tore, kui saaksin vastuse ka e-maili teel.

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Keeruline lugu. Enamikel inimestel on kehas mõni nõrk koht. Teil tundub olevat immuunsüsteem. Soe ja kuivem kliima sobiks teile kindlasti paremini kui meie oma. Oma enam kui 35 teadlikuma elusastaga peaks teil olema oma elust siiski täielik ülevaade juba olemas. Kardan, et meie meditsiinisüsteem kõiki teie muresid kindlasti lahendada ei suuda. Kirjeldatu alusel arvan, et te võite tõesti põdeda prostatiiti. Täpsema vastuse ütlevad kindlasti uuringud. Aga selle korrektsioon võib muuta vaid kusemise osa, mitte kogu organismi reaktsiooni tüüpi. Ise teeksin teil ära ka laiemamahulised hormoonuuringud, et analüüsida organismi üldist regulatsiooni.