Lapse kõnehäire 09.02.21 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

TERE!

On selline mure et 5aastane laps ei kõnele ega ei suhtle, oleme käinud arstide juures ja laps käib ka lasteaias erirühmas kus on logopeed rühmas. Minu kui lapsevanema arvates on ta nö. Kõne nagu 1aastasel lapsel, üpris segane ja arusaamatu. Laps tunneb tähti, oskab oma nime kirjutata ka teiste nimesi (peres) tunneb numbreid samuti.
Nagu eelnevalt mainitud siis oleme käinud temaga arstil ning arstid ei osanud mitte midagi selle kohta öelda ning olime ka lapsega Tartu lastehaiglas sees seal teostati talle uuringud ja sealt ka ei tulnud midagi välja miks laps ei kõnele.

Nüüd kui ma aga juhtusin lugema üht sünnitus lugu, mis panin mind korraks mõtlema kas selle põhjusel võib ka minu laps selline olla.
Laps kellel on kõnepuue oli tollel ajal mu esinene laps ja esimene sünnitus, rasedus möödus iseneselt kenasti, ei olnud rasedusvaevusi ega raseduse haigusi, nii jutuga siis sünnituse juurde... Sünnitus algas tavaliselt öösel olid embamäärased valud aga lasid ilusti magada, hommikul algasid valud juba tõsisemalt ning suundusime haiglasse, paar tunnikest valutasin haiglas niisama kui mu emakas oli avanenud ainult 1,5cm ja siis avati mul veed, peale vette avamist läks umbes 2h aega kui oli täis avatus, umbes 3-4 pressiga sain lapse välja, laps oli tumesinine/lilla ja kohe nutma ei hakanud, lapse isa veel küsis arstite käest "kas ta ikka vunkab" arstid vastasid et "vunkab vunkab" natukene tegeliseid siis lapsega siis hakkas laps nutma. Laps sai küll sünni hinde 9 ja hiljem mingiseid probleeme ei tekinud kuid ainuke asi et lapse ninast nagu vilises ja arstid ütlesid et see tema hingamist ei tagista. Niisiis kõik möödus tavaliselt edasi mingid muresi ei tekinud, kui aga hakkasin perearstile mainima et lapse kõne ei taha tulla (1-1,5) algul arst ikka ütles et igalaps areneb omal kiirusel jne kui aga juba laps oli 3a siis saatis meid logopeedi juurde ja neuroloogi juurde.
Küsimus siis selline et kas võis lapsel siis sünnitusel midagi juhtuda? Sai ta aju turseid kõne piirkonda? Muidu lapsel ka nö. Näputegevus on nõrgem.

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere ja aitäh pöördumast!
Sünnitus oli suhteliset tavapärane, mis ei viita lapse aju kõnekeskuse kahjustusele. Sünnitrauma puhul oleks kahjustatud ka keha liigutused.
Teie laps vajab kindlasti uuringuid neuroloogi poolt, ka psühholoogi poolt.Kui last veel uuritud pole, siis alustage sellega.
Edu Teile!
Lugupidamisega
Anu Sööt