Autism 16.03.15 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Minu 2,3 aastase poja käitumises on mõningad iseärasused. Juba varajasest beebieast alates on ta kõiki asju oma käes keerutanud. Päris väiksena võttis ta kasvõi soki ja hakkas sellega nagu roolima. Ka praegu ta kasutab roolimiseks/keerutamiseks kõiki kätte mahtuvaid asju. Kui tegemist on mõne anumaga, siis tahab ta sinna ka midagi sisse panna ja siis roolib. Samuti on ta alati tahtnud vaadata pesumasina töötamist. Väiksemana oli olukord isegi hullem, siis tahtis ta kogu pesuprogrammi lõpuni vaadata ja ainult nutuga tuli ära. Praegu paneme masina koos tööle ja ta on nous üsna varsti ise ära tulema(kuigi käib vahest kontrollimas). Peale programmi lõpetamist tahab pesud ISE masinast välja võtta ja kuivama viia.
Ka kõneareng on tal olnud hiline ja aeglane, Alla aasta vanuselt tuli paar sõna, aga need kadsid mõneks ajaks ära. Kahe aastaselt hakkasid uued sõnad kiiresti tulema. Praegu 2a3k vanuselt on tal umbes 80 sõna ja teeb lihtsamaid kahesõnalisi lauseid.
Laps on muidu mänguhimuline ja tahab saada palju tähelepanu ja kontakti. Mängib kõiki eakohaseid mänge ja matkib tegevusi. Kodutöödes tahab kõiges osaleda ja ütleb alati ISE, ISE. Lemmikmängud on rongitee, pusled, legod (kuigi neid mänge mängides väga palju hakkab ka asjadega roolima ja siis mängib jälle edasi). Ta on ka mõistnud, et mulle see roolimine ei meeldi ja siis ta keerab mulle selja ja teeb ikka või siis ütleb, et peseb pesu või sõidab autoga.
Alates sügisest käib ka lasteaias. Harjumine võttis 2 nädalat ja siis nuttis ka hüsteeriliselt. Võõrast inimest kohe ligi ei luba, aga mõneajaga kohaneb ja hakkab ise selle inimesega kontakti otsima.
Sügisel oli ka lasteaias etendus kus oli kostümeeritud näitlejad mis teda väga põhjalikult ära ehmatasid, Siiani on tal problem minna saali kui näeb seal inimesi ees. Enne seda etendust istus saalis ilusti ja ei olnud hirmu.

Olen käinud temaga kahe logopeedi juures, aga nemad peale hilise kõnearengu rohkem probleemi ei näe. Peavad seda asjade keerutamist lihtsalt tema eripäraks.

Kas ma siiski peaks järgmiste spetsialistide juurde edasi pöörduma?

Tänades

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere!
Vabandan hilise vastuse pärast, aga info ei jõudnud varem minuni.
Avaldasin oma arvamuse vastuvõtus.
Arvan, et muretsemiseks pole põhjust.
Lugupidamisega,
Anu Sööt