spastilisus? 12.01.04 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere! Mul oleks selline küsimus - kas on olemas mingid kindlad tunnused, mille järgi saaks ise aru, kas 2-nädalane laps on spastiline, st. millal oleks põhjust muret tunda? Olen kuulnud, et vastsündinutel on teatav spastilisus normaalne. Mulle tundub, et mu lapsel on jalad sageli toonuses, eriti siis, kui nutab - lükkab jalad kramplikult sirgeks. Ka magades sirutab end üsna tihti ja ajab mõnikord pea kergelt kuklasse. Peaga nõksatab natuke tahapoole ka siis, kui näiteks ehmub või millegi vastu protestib. Sündinud ajalise lapsena, Apgar 8/9. Neuroloogi konsultatsioonile ei soovitatud enne lapse kuu vanuseks saamist pöörduda, aga sooviks siiski võimalusel juba varem väikest nõuannet. Suur tänu! Ly

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Lp.Ly,
kerge "spastilisus" on tõesti teatud vanuses lastel täiesti normaalne nähtus. Spastilisust hinnata väikesel lapsel on ka kogenud neuroloogil raske, seda enam lapse emal. 2-nädalase lapse liigutused võivad Teie kirjelduse järgi olla normaalsed, aga samas ka viidata kergele spastilisusele. Võiksite jälgida oma lapse käsi- kas käed on pidevalt rusikas, s.t. pöial on pihus või mitte. Kui lapsel on käed rusikas pidevalt, siis on see ilmne spastilisuse sümptom. Oluline on aga siiski neuroloogi konsultatsioon kui muretsete.
Lugupidamisega,
dr. Anu Sööt