Imikul kõhukinnisus 14.10.05 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Laps on 2-kuune ja saab ainult rinnapiima. Kuni 1,5-kuuni kakas laps peale igat toidukorda, kuid siis hakkas kakama üle päeva. Nüüd kaks nädalat ei ole ise kakanud. Esimesel korral ootasime 5 päeva aga laps ei kakanud (ise küll punnitas aga midagi ei tulnud ja puuksud mis välja tulid, läksid iga päevaga järjest kibedama lõhnaga) ja siis tegime Microlaxi. Siis punnitas ka kakat, kuigi see mis välja tuli ei olnud pabulatena vaid selline kitine kaka. Arst soovitas massaazi ja vaseliinõli aga tundub,et need toimingud ka ei aita, sest nüüd on jälle 5 päeva möödas aga kakat ei ole, kuigi näha on, et laps punnitab aga kakat ei tule. Peab jälle Microlaxi tegema, sest laps on vaevas.
Mis võib kõhukinnisust põhjustada ja mida veel teha, et kõht hakkas taas normaalselt läbi käima?

Tänan vastuse eest.

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,

Enamus rinnapiimatoidul olevaid imikuid roojab iga toitmiskorra järel. Väikesel osal imikutestaga imendub rinnapiim väga hästi ja jääki jääb vähe ning laps roojab harva. Roe ise aga ei ole kõva ega pabulatena ning kuigi imik roojab harva, ei ole tal tõelist kõhukinnisust. Teie lapsel tundub kirjelduse järgi roe olevat siiski kitine-kõva. Esialgu prooviks ilma regulaarse Microlaxita hakkama saada. Imikule võiks hakata andma õuna- või pirnipüreed kord päevas 30-40-50g. Kui se ei aita, lisaksin Duphalaci pool teelusikatäit hommikul, kui efektita, siis teelusikatäie. Duphalac on apteegis käsimüügis. Kui roojamisega on pikk vahe ja laps vaevas, siis on vahel siiski vaja kasutada Microlaxi, et suur "tropp" eest ära saada. Nagu juba eespool mainisin, ei soovitaks Mixrolaxi regulaarselt. Kui probleem ei lahene ja kui lapsel on ka kaaluiive vähene, on vaja konsulteerida lastearstiga.

Edu soovides
Heli Grünberg