Lapse roe 16.01.20 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Laps käib roojamas üks kord 3 päeva jooksul , vahepeal kord kahe päeva jooksul. Tunneb ennast hästi, mängib, tal on hea tuju, ei kurda. Kui tekib soov roojada, siis kakab ainult seistes, mitte istudes. Kaka on vahepeal kõva, kuid tema saab protsessi lõpuni viia. Minu küsimus on selline et kas ei ole roojamine väga halva ning kuidas lleks võimaik last ära räãkida roojada istudes?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kolmeaastane laps võiks kakada iga päev, kui aga kakamine kaebusi ei tekita on normaalne ka üle päeva roojamine. Miks laps ei ole nõus potile istuma, on raske ütelda. Võimalik, et potil istudes on olnud kakamine ebameeldiv või valulik kõhukinnisuse tõttu ja seepärast ei taha ta potil kakada. Ega väga head lahendust selle probleemi muutmiseks ei olegi. Üks võimalus on muuta kakamassid pehmemaks, et oleks võimalikult lihtne potil istudes neid väljutada. vt. https://www.kliinikum.ee/et/infovoldikud/haigused/41-infovoldik/917-kohukinnisus-vaeike-ja-koolilastel
Esimese asjana lapse menüü korda;
*Vältida näksimist toidukordade vahel. Päevas peaks lapsel olema 3 põhitoidukorda (hommiku-, lõuna-, õhtusöök) ja 1–3 oodet.
* Väikelaps vajab 3–5 klaasi vedelikku päevas. Janu kustutamiseks on kõige sobivam puhas vesi. Piim ja magusad joogid janu kustutamiseks ei sobi, kuna vähendavad söögiisu. Mahl toidukordade vaheajal tuleks asendada veega.
*Toit peab olema kiudaineterikas. Kiudaineid sisaldavad täisteratooted (leivad, pudrud), köögiviljad, puuviljad, marjad, pähklid ja seemned. Kiudained pehmendavad väljaheidet ja suurendavad selle mahtu ning kiirendavad soole tegevust.
* Soovitav on toidule lisada sooletegevuse kiirendamiseks nisukliisid ja -idusid, kuivatatud puuvilju, linaseemneid.
Vajalik on soole regulaarne ja täielik tühjendamine (eelduseks, et roe oleks pehme).
Oluline on sisse seada regulaarne potirežiim (roojamisrežiim): selleks tuleb laps esialgu panna potile 2–3 korda päevas pärast söömist. Eesmärgiks on saavutada soole regulaarne tühjendamine esialgu vähemalt 1 kord päevas.
Potikartuse tekke vältimiseks ei tohi last potile sundida ega karistada teda potti mitteroojamise eest. See suurendab lapse kartust ja trotsi poti ning roojamise vastu.
Oluline on lapsele sobiv WC poti suurus. Soolestikku tühjendades istuda korralikult WC-potil, tühjendada soolestik rahulikult tühjaks. Jalad peaksid täistallaga toetuma põrandale või selleks otse WC-poti ette asetatud alusele. Istuda sirgelt, kergelt ette kummardudes ja põlved puusadest kõrgemale.

Lugupidamisega,
Tiia Voor