Lapse uni 29.10.18 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Meil on probleem oma 7kuuse lapse unega: laps magab väga lühikesi uinakuid ning on seetõttu väsinud ja viril. Samuti on ta magama saamine äärmiselt keeruline.
Laps ei ole olnud nõus magama ei vankris ega autos, viimasel ajal on nüüd kärus magama jäänud ning isegi üleval olles väga ei protesteeri seal olemise vastu. Toas uinus varasemalt ainult tissiga meie voodis, kui viimased paar kuud hakkas see võtma nii kaua aega (üle tunni kindlasti, ööune puhul isegi 2h) ning nii pea kui ta kõrvalt lahkusin, oli laps kohe üleval. Parimal juhul magas 30 min, sellest kauem mitte kunagi. Viimased paar nädalat oleme proovinud lõhkuda tissi ja magamise vahelist seost ning teda kussutades magama panna ning seejärel võrevoodisse tõsta. Alguses isegi õnnestus, kuid nüüd magab ta mõne minuti oma voodis edasi ning ärkab ülesse ning kui piisavalt mitu korda uuesti kussutada ja uuesti voodisse proovida panna, siis enam ei jäägi magama. Kehtib nii päeva- kui ka ööunede puhul. 30 min on see maagiline piir, pärast mida (mõnikord ka tunduvalt varem kui 30 min, aga kunagi mitte hiljem) laps teeb silmad lahti ning on lihtsalt täiesti üleval (ei nihele enne ega midagi, olen proovinud varem tema juurde minna ning vaikselt käega kussutama hakata, aga ikka ärkab ülesse), mõnikord ärkab vaikselt, mõnikord hakkab kohe täiest kõrist nutma. Päeval ei saagi teda tihtipeale uuesti magama, õhtuti üldjuhul veel õnnestub ning siis magab ta veel umbes tunnikese. Viimastel päevadel on õhtuti maganud nii: 19:00-19:30 magab, korraks ärkab, kussutame uuesti magama ja seejärel ärkab uuesti 20:30 ning ei saa teda enne uuesti magama kui 22:30. Varasemad päevad proovisime meeleheitlikult need 2h teda uuesti magama saada, aga nüüd oleme lasknud lihtsalt üleval olla. Veidi aega on rõõmus, aga üsna kiirelt läheb virilaks ja on unine, aga magama uuesti ei jää. Laps otsib ka meeleheitlikult midagi imeda ning teeb läbi une imemisliigutusi, aga lutti ei võta.
Mida teha? Tunnen, et kogu mu elu käib lõputult tema magama saamise ümber ning päris frustreeriv on, kui ta ärkab 30min pärast ja hiljemalt tunni pärast on uuesti viril ning kõik hakkab ringiga uuesti algusest. Arengu poolest on laps igati tubli, uudishimulik, roomab ning peagi hakkab käputama, 2 hammast suus, kaalub juba 11kg ning saab 2x päevas lisatoitu (hommikul ja õhtul). Viimased nädalad oleme teinud kindlat une-eelset rutiini ning proovinud ka kindla päevakava talle teha, kuid kuna magama saamine ja une pikkused on kaootilised, siis selle järgi on meil üldjuhul vaid söögiajad enam-vähem paigas. Progress on see, et kärus magas ta nüüd vahepeal lausa tund aega järjest, üks päev koguni 2, aga enamus kordi lõppeb käru-uni ka pärast 30 minutit (isegi kui pärast seda veel tund aega edasi kärutada). Öösel proovisime teda nädal aega igal ärkamisel uuesti magama saada ja võrevoodisse tagasi tõsta, aga enam ei jaksanud, kuna ärkas iga tunnikese tagant ning uuesti magama jäämiseks kulus veel tund. Paneme nüüd ta alguses võrevoodisse ja kuskil 10 ajal võtame enda juurde ning ta on tõenäoliselt enamuse ööd tissi otsas. Ärkab tihti, aga jääb tissiga uuesti rahulikuks, ma jään uuesti magama ja ei teagi, kaua ta seal enne uinumist veel üleval on. Minu poolest võib ta isegi meie juures öösel magada, aga kui ta tissi otsas on, olen sundasendis ja vaikselt hakkab sellest juba selg valutama.
Ühesõnaga, kas võib olla tegemist mingi suurema probleemiga, mis segab ta magamist ning kuidas edasi talitada, et 1) laps saaks ka end välja puhata ja oleks rõõmsam 2) ema ja isa elu ei käiks vaid magamapanemise ümber (lapse uneprobleemid põhjustavad juba probleeme pereelus).

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Unehäired on lastel sage probleem ja 20-30 % lastest esineb neid mingil ajahetkel. Enamasti mööduvad unehäired kuue kuu jooksul, kuid vahel võivad need kesta ka aasta ja kauemgi. Üldreeglina lõppevad unehäire iseenesest ja ravimeid lastel unehäirete korral ei kasutata Imikutel tuleb ette perioode, kus uni on rahutum ja laps magab lühikesi unekesi. Rahutu uni võib olla põhjustatud ka mingist arengu etapist ja miilagi see möödub. Tund enne magamisaega peaks olema tegevused rahulikud, ei sobi näiteks vilkuvad ekraanid, aktiivsed mängud, hüpitamised jne. Magamistuba olgu pime, pigem jahedama kui palava temperatuuriga, õhurikas ja vaikne. Enne magama minemist tehke mingi kindel rituaal – laul, üks muusika, unejutt, silitamine, vannitage vms. Kindel rituaal valmistab lapse ette magama minemiseks ja soodustab uinumist. Unehäire korral soovitatakse, et laps peaks ärkama ja uinuma ühes ja samas kohas, st kui vähegi võimalik, siis last voodist sülle mitte võtta, vaid lihtsalt silitada teda ja proovida lapsel uuesti uinuda. Näiteks kui laps uinub süles, aga ärkab voodis, siis uuesti magama jäämine on raskem. On täiesti tavaline, et laps ärkab öise une ajal kuni 5-8 korda, sest unele on iseloomulik tsükliline kulg, st sügava une perioodid vahelduvad kergema unega ja ärkamistega. Aastasel lapsel kestab üks unetsükkel ca 60 minutit ja täiskasvanutel ca 90 minutit. Enamasti on need ärkamised lühiaegsed ja laps uinub uuesti iseenesest, kuigi ta võib natuke häält teha ja niheleda enne uuesti magama jäämist. Kui aga miski häirib lapse uinumist, hakkab ta nutma ja tahab lohutust rinnast. Rinda saav laps võib kasutada rinda lihtsalt lutina, mis rahustab ja tegelikult pole laps näljane. Alates 4.-6. elukuust on lapse organism arenenud juba selliseks, et ta suudaks magada 6 tundi söömata/toitmata. Peaksite püüdma lõpetada öise rinnaga toitmise, nii kaua, kui laps saab öösiti rinda, kestavad ka uneprobleemid. Võib-olla oleks hea enne ööund putru, mis tekitab täistõhutunde ja imemisvajadus lapsel väheneb. Kahjuks ei pole ühtki universaalset ja head nõuannet, kuidas saada unehäirest kergesti üle.
Kui laps areneb hästi ja on päeval rõõmus, siis ilmselt teda lühikesed uned ei häiri, küll on aga need väsitavad vanematele ja tõepoolest võivad tekkida pereprobleemid, selleks peaksite lapse isaga rahulikult läbi arutama probleemid ja võimalused nende lahendamiseks.
Ehk leiate nõuandeid http://www.unekool.ee/; http://heauni.ee/; http://perejakodu.delfi.ee/beebi/13-nippi-leebeks-unekooliks?id=82320848 või raamatust „Meie lapse uni. Praktiline teejuht lapsevanematele kuni 7 aastase lapse unemaailma“.

Edu soovides,
Tiia Voor