Lapse uni 07.06.17 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Minu kohe 4 kuuseks saav laps,juba paar nädalat magab öösiti halvasti.Läheme ööunne 20:30-21:00 ajal ja kella 2:00 paiku hakkab pihta.Laps keerutab pead küljelt-küljele ja siputab.Silmad kinni,ülesse ei ärka.Kui rinda annan,jääb tunnikeseks rahulikuks ja siis hakkab uuesti keerutama.Mida hommiku poole,seda tihedamaks see läheb.Kella 4 ajal jääb rahulikuks umbes 15 minutiks ja nii kuni ärkamiseni.Päevastel uneaegadel sellist asja üldiselt ei ole.Kui on,siis väga harva. Millest see olla võiks ja kas see normaalne?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Imiku uni ongi väga ebaühtlase sügavusega. Hommikupoole ööd muutub kõigil nii väikestel beebidel kui ka täiskasvanutel uni pindmiseks, et valmistuda päevaseks pikemaks ärkvel olekuks. Pealegi vähene nihelemine ja isegi häälitsemine ei tähenda, et laps on ärkvel. Nagu Te kirjutate on lapse silmad kinni. Oodake rahulikult, laps võib jääda iseseisvalt uuesti magama. Liiga kiire sekkumine võib hoopiski viia ärkamiseni. Rahulikuma une tagab ka regulaarne päeva ja unerütm, st iga päev ühel ajal magama minek soodustab unerežiimi paranemist. Magamistuba olgu soovitavalt pime (hämar), õhurikas ja mitte liiga soe.

Edu soovides,
Tiia Voor