8-aastasel lapsel kaks kuud järjest kurguvalu, köha, kõhuvalu ja iiveldus 28.11.17 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere
Lapse probleemid algasid peale streptokok angiini põdemist. Määrati 10 päevane antibiootikumikuur penitsilliiniga, mille korralikult läbi tegime ( kellaajaliselt 3 tabletti päevas). Peale ravi oli enamvähem hea olla kuskil 5 päeva ja siis hakkas kurk uuesti valutama. Lisandus ka pidev iiveldus ja kõhuvalu. Kõik see kestab järjest juba varsti kaks ja pool kuud. Perearst tegi mitu vereproovi, ütles, et analüüsid on normaalsed. Laps sai saatekirja kõrva-nina-kurguarstile, sinna saab alles paari nädala pärast.
Üle kuu aja andsin perearsti soovitusel igasuguseid kurgutilku ( tonsilgon jmt) aga mitte mingit abi. Siis arvasin, et need rohud tekitavad ehk kõhuvalusid ja iiveldust ning jätsin rohud ära. Ka kirjutas perearst igaks juhuks välja ussirohu ( meil on kodus ka koerad). Päevake peale teise tableti võtmist oli nagu kõhuvalu väiksem aga siis hakkas kõik jälle pihta koos iiveldusega. Kurguvalu ja kuiv köhatus niikuinii pidevalt, kurgukaared on punased aga valgeid täppe ega paha haisu suus ei ole.
Laps on kooliõe käest saanud vahel kõhugaaside vastaseid tablette, kui kõhuvaluga jälle arstikabinetti läheb. Need üldiselt ei aita. Aasta tagasi on tal ära lõigatud pimesool.
Ma ei oska enam mitte midagi ette võtta ning ka perearsti on suht nõutu. Kuhu võiksin veel pöörduda ja mida teha, et ravi leida? Terve väikelapseea oli laps mul üsna terve ja tugev, aga peale pimesooleoperatsiooni tundus, et need igasugu põdemised peale hakkasidki. Laps käib koolis, ütleb, et saab hakkama küll kuigi pidevalt on paha olla. Mulle tundub, et kõige halvem ongi tal hommikuti ja õhtuti. Päeval kui on igasugu tegevust, ta nii õnnetu välja ei näe. Samas ei usu ma ka, et ta simuleerib, sest kurgukaared siiski on punased.

Teie nõu ootama jäädes

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Lapsel on mitu kaebust ja kirja teel neid lahendada ei saa. Hea, et lähete kõrva-nina-kurguarsti juurde, siis on üks haiguskoht spetsialisti poolt üle vaadatud. Võimalik, et laps on lisaks angiinile põdenud korduvaid infektsioone, millega kaasneb kurgupunetus.
Kõhuvalu on ka lastel sage kaebus ja tihti on lastel nö funktsionaalne kõhuvalu, mis tähendab, et haigust selle taga ei ole, aga kõht ikkagi valutab. Funktsionaalsele kõhuvalule on iseloomulik, et kõhuvalu ei ole öösel, lapse kaal ja kasv on normaalsed, pole kõhulahtisust ega oksendamist. Valu iseloom ja kestvus võivad aga varieeruda ja laps lokaliseerib valu sageli naba piirkonda. Kaasneda võivad peavalu, halb enesetunne.
Kõhuvalude püsimisel, kui perearst põhjust ei leia, võiks minna lastearsti (laste gastroenteroloogi) konsultatsioonile. Selleks on vaja perearsti saatekirja.

Lugupidamisega,
Tiia Voor