Vaskuliit lapsel 21.02.19 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Minu nelja aastasel tütrel diagnoositi ligi kaks kuud tagasi haigus Henoch-Schönleini purpur. Algas see sellega, et laps ei saanud enam kõndida ega seista, nuttis valust.. Haiglas avastati veel suur padjand seljal (laps kurtis kodus valu seljas aga me ei osanud niiviisi vaadata). Lapsele tehti järgmisel päeval ultraheli ja sellega oli korras; uriiniproov ka korras. Olime haiglas ühe öö ja järgmisel päeval olid jalgadel punased verevalumid/ lööve järele andnud ja laps sai normaalselt kõndida. Seljal olev padjand oli samuti kadunud. Ent kuna see padjand hakkas ka pähe tulema, määrati lapsele hormoontabletid. Peale seda kadusid kõik kaebused. Ehk siis kokkuvõttes oli haiguse aktiivset perioodi 1-2 päeva. Praeguseks ei ole laps rohte saanud umbes kaks nädalat ja pealtnäha on kõik hästi. Ka viimati tehtud veretest ja uriiniproov olid korras. Korra kuus viime kontrolliks veel uriiniproove pool aastat.

Minu küsimus on, et kui suure tõenäosusega haigus uuesti avaldub? Kui mitte nüüd, siis kas see võib avalduda ka aastate pärast? Mida omalt poolt teha, et haigus enam tagasi ei tuleks?

Oleme last kodus hoidnud ja teisi haigusi vältinud. Kas laps võib minna kuu aja pärast lasteaeda? Siis on ta olnud kodune kolm kuud. Lasteaias hakkaks käima 3 korda nädalas.

Olen lugenud, et antud haigus võib olla vaktsineerimise tüsistus. Laps sai kuu aega enne haiguse diagnoosimist gripivaktsiini. Peale seda kurtis laps tihti kõhuvalu ja kuu aja jooksul oli kolm korda oksehaigusega kodus. Oksehaigusele lisandus kõrge palavikuga haigus, nohu, köha ja vahetult enne vaskuliidi diagnoosi ka kõrvapõletik ja ab ravi. Kuidas on lood edaspidise vaktsineerimisega ja kas on vastunäidustatud vaktsiine? (Nt tuberkoloos).

Olen lapse pärast väga mures ja loodan väga, et haigus tagasi tule. Eesti keeles on antud haiguse kohta vähe infot ja olen lugenud välismaiseid lehti. Kuna haigusel on ka esinemise vorme erinevaid, ei oska ma seisukohta võtta kas tegu on tõsise haigusega või saan ma kergemalt hingata ja loota, et oleme kergemalt pääsenud?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Henoch-Schönleini purpur on lastehaigus, mis 2/3 juhtudest on vaid ühekordne haigestumine. 1/3 juhtudest võib haigus korduda ja enamasti juhtub see nelja kuu jooksul, harva aasta jooksul. Suurema tõenäosusega kordub haigus neil, kellel oli esmase haigustumise ajal seedetrakti poolsed kaebused (kõhuvalu) või liigesvalud või pissiproov oli korrast ära. Pärast haigestumist jälgitakse pissiproovi, kuna vaskuliidi tüsistusena võib tekkida neerukahjustus ning see avaldub tavalislet esimese paari kuu jooksul pärast paranemist. Haiguse kordumist ei saa ennetada. Laps võib minna lasteaeda. Haiguse vallandajaks on eelkõige viirused. Vaktsineerimise tüsistus on ebatõenäoline, kuna vaktsineerimise ja haigestumise vahele ja liiga pikk aeg. Pigem vallandas vaskuliidi haigus, mis põhjustas köha, nohu ja kõrvapõletiku. Edaspidise vaktsineerimise vastunäidustusi ei ole.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Lugupidamisega,
Tiia Voor