toit ja immuunsus 10.11.06 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Kas imetava ema kehv toit mõjutab ka lapse immuunsust? Kui jah, siis mida süüa et imm. oleks tugevam? (mida täpsemalt tähendab tervislik toit?)

Lapsel al. 2. nädalast tugevad gaasid ja kõht lahti. Kuni 3. kuuni oli arsti ainuke soovitus "ju see on sinu toidust". Seetõttu 1-3 kuuni ei julgenudki midagi süüa - paar nädalat sõin hommikul veidi kaerahelbeputru ja siis püsti seismiseks glükoosi tablette - efekt puudus. 4. Kuul vahetasime arsti ja diagloositi soolepõletik. Ise sain mittesöömisest korralikud seedehäired. Kuu hiljem lapsel ka hüpergammaglobuneemia.

Kas teoreetiliselt on võimalik seos minu mittesöömise ja hüpergammaglobuneemia vahel?
Kui jah, kas oleks hea mõte süüa mingeid mineraalainete pretaraate?
Millised toiduained sisaldavad rohkelt imm.süst. tööks vajalikke aineid?

Tänan ette vastuse eest!

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere!
Kirjelduse järgi võisid lapsel olla nn. imiku koolikad. See tähendab, et imik kipub olema rahutu, tal on gaasivaevused, kõhuvalu. Imiku koolikad on sagedased just esimesel kolmel elukuul ja nende põhjus ei ole päris selge. Üks võimalik põhjustaja on lehmapiimavalk, mida ka rinnapiimatoidul olevad imikud saavad ema toidust. Kindlasti ei ole see aga ainuke põhjus. Tundub, et Teie olete endale toidupiirangutega liiga teinud. Kui imik on rinnapiimatoidul ja gaasivaevused ning kõhulahtisus on väljendunud, lülitame küll ema toidust välja potentsiaalsed allergeenid (pähklid, mesi, sokolaad, apelsinid jt), teravmaitselised-vürtsitatud toidud ja toiduained, mis võivad gaaside teket soodustada nt. apelsini- ja õunamahl. Glükoosilahuse ja kaerahelvestega üksi hakkama ei saa. Ema peaks sööma tasakaalustatud segatoitu. See tähendab, et hommikul peaks sööma süsivesikuterikast toitu (puder näiteks), lisaks valk (biojogurt, biokeefir, linnuliha või muna). Õhtusöögiga peaks saama kõrgkvaliteetset valku-kohupiim, kala, linnuliha, juust või jogurt. Seega menüüs peaksid olema nii liha, juur- ja puuviljad, teraviljatooted, piimatooted. Sel juhul ei vaja Te lisaks mineraalainete preparaate. Ei ole tõenäone, et lapse hüpergammaglobulineemia põhjuseks on teie toidupiirangud. Ka ei mõjuta Teie söödud toit lapse immuunsüsteemi. Emalt saadud kaitsekehad ehk antikehad hakkavad nii või teisiti kaduma, kui laps on 4-5 kuune ja neid hakkab lapsel endal tekkima. Vajaksin lisaandmeid, et lapse kõhulahtisuse põhjuste üle täpsemalt midagi arvata. Milline on olnud näiteks lapse kaaluiive?
Mida sööb laps praegu? 5-6 kuune laps peaks hakkama lisaks rinnapiimale saama lisatoitu. Üks uus toit korraga ja lusikast. Alustada võiks näiteks kartulipüreega, paari päeva pärast võiks lisada lillkapsa. vahel jääb imiku kõhulahtisuse põhjus ebaselgeks. Koprogrammis (rooja analüüs) ei ole põletikurakke ega liigselt neutraalrasva, ema on oma toidust välja lülitanud lehmapiimavalgu ja potentsiaalsed allergeenid, aga imiku roe on ikka vedelapoolne. Kaaluiive aga on sellele vaatamata hea (esimesel elupoolaastal võtab terve ajaline imik kaalus juurde 600-800 g/kuus). Mõnedel sellistel juhtudel leevendub kõhulahtisus just kartulipüree lisandumisel.
Toitumise kohta on olemas ka üks hea eestikeelne raamat, mida soovitaksin lugeda. Mihkel Zilmer, Urmas Kokassaar, Tiiu Vihalemm Normaalne söömine. Raamat ei puuduta küll imiku toitmist, aga on üks väga mõistlik ja mõnus lugemine.
Vajaksin andmeid imiku kaaluiibe ja toitmise hetkeseisu kohta.
Parimate soovidega
Heli Grünberg