Imiku hingamine 12.09.15 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Mul on tekkinud mure seoses lapse hingamisega. Tean et imikud ahmivad õhku söömise ajal, aga meie laps ahmib õhku ka lihtsalt olles. Vahest unes, lihtsalt ärkvel olles, peale kohest krooksude välja tulekut ja punnitamise ajal. Kõlab see nagu "kala kuival" justkui hing jääks kinni ja siis tõmbab sügavalt õhku või nagu hingamisteed oleksid liiga kitsad, et õhk läbi pääseks. Häält võiks kutsuda "kõõksumiseks". Ma kahjuks ei oska paremini kirjeldada. Perearsti sõnul ei olegi imikute hingamine regulaarne. Aga see pole kuidagi regulaarse hingamisega enam minu meelest seotud, vaid pigem sellega, et ahmib õhku ja jääb nö hingest kinni.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Perearstil on õigus, et imikud hingavad ebaregulaarselt, st nad võivad teha isegi 10- sekundilisi pause ja seejärel mõned korrad kiiremini hingata. Vahel tekib kõõksuv hääl ka sellest, et imiku hingamisteede olevad kõhred on pehmed ja hingamisteed nö langevad kokku, sissehingamisel jälle laienevad. Kõhrenõrkuse korral hingab imik kõhuli olles normaalselt ja selili olles hakkab "kõõksuma". Ka toidutagaiheite ehk refluksi korral võib imik teha vahel imelikku häält, aga siis peaks tal lisaks olema ka nähtavat toidutagasiheidet.
Väga raske on ilma last nägemata ütelda, millega võiks tegu olla. Arutage palun oma lapse probleemi veel perearstiga, võib-olla ongi tegemist ainult ebaregulaarse hingamisega.

Lugupidamisega,
Tiia Voor