1 kuusel beebil kõht muliseb 03.07.12 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Meie 1 kuusel beebil on kõht mulisenud alates teisest elunädalast, vahel on kuulda ka korinat. Toitu tuleb ka üsna palju tagasi, isegi siis kui on krooksutanud. Pärast rp saamist tuleb üles ning hiljem juba seeditud piima.
Tundub, et ka kõht on lahti, sest roes on rohkem vedelust kui kollaseid terakesi. Puuksutab ja on vahel kõhugaaside tõttu rahutu. Kuuga on juurde võtnud kilo ja natuke peale. Mis võib tekitada sellist kummalist reaktsiooni beebil? Kas beebil võib olla laktoosi talumatus?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!
Lapse kõhusein on väga õhuke ja seepärast kuuletegi hästi kõiki sooletraktist kostvaid hääli. Gaaside liikumine võib panna seedetrakti mulisema.
Ainult rinnapiima sööva lapse kaka ongi kollane, pehme ja puderja konsistentsiga ning kergelt hapuka lõhnaga. Rinnapiima saava lapse kakamise sagedus on väga varieeruv: esimesel elukuul võib ta kakada pärast igat toitmist või ainult kord nädalas.
Koolikud ehk gaasivalud tekivad tavaliselt kahe-kolmenädalasel imikul ja kestavad kolmanda-neljanda kuuni, vahel harva ka kauem. Koolikuid esineb 10–30% lastest, võrdselt nii poistel kui ka tüdrukutel, võrdselt nii rinnapiima kui ka piimasegu söövatel imikutel. Laps neelab söömise ajal rohkesti õhku ja kui see ei tule pärast toitmist välja, Jämesooles tekib alati gaasi ja laps puuksutab selle tavaliselt välja. Koolikute puhul kogunevad gaasid sooltesse ning et laps on veel väheliikuv, ei suuda tema kõhulihased kogunenud gaase sooltest välja suruda.
Toidu tagasiheide tekib seetõttu, et mao ja söögitoru vaheline sulgurlihas ei ole veel tugevaks arenenud ega suuda alati toitu maos kinni hoida. Vahel kaasneb tagasiheitega ka oksetlemine, st väike kogus toitu tuleb lapse suust välja. Toidu tagasiheide on normaalne nähtus ning seda juhtub ka täiesti tervetel imikutel. Esimesel kolmel elukuul juhtub seda umbes pooltel lastel, hiljem jääb see harvemaks. Tavaliselt ei kaasne sellega mingisugust haigust ning oksetlemine last ennast ei häiri. Kui laps ahmib koos toiduga õhku, siis võiks teha söötmisse pause, et allaneelatud õhk lapse maost välja tuleks. Pärast söötmist hoidke last iga toidukorra järel oma õla najal püsti, et allaneelatud õhk välja pääseks. Magu tühjeneb kiiremini, kui beebi lamab paremal küljel, ent toidu tagasiheidet juhtub vähem, kui ta on vasakul küljel. Seepärast soovitatakse vahetult pärast toitmist hoida last paremal küljel, magama aga panna ta vasakule küljele või selili. Kui laps on kõhuli, juhtub tagasiheidet kõige harvemini, kuid imiku äkksurmaohu tõttu, mida seostatakse kõhuli magamisega, soovitatakse kõiki alla aastasi lapsi panna selili magama.
Laktoositalumatust imikutel üldreeglina ei ole. Laktoositalumatus tekib täiskasvanueas.
Teie laps on kaalus väga hästi juurde võtnud, järelikult saab ta kätte kasvamiseks ja arenemiseks vajaliku toidu. Lapse hea kaaluiive näitab ka seda, et tal pole haigust. Gaaside kogunemine soolde ja toidutagasiheide on väikese beebi puhul tavalised probleemid, mis aga mingisugust ravi üldreeglina ei vaja. Arsti poole peaks pöörduma vaid siis, kui oksetlemine muutub oksendamiseks (nagu purskkaevust), toidutagasiheide ja kaka sagedaseks ja suuremahuliseks ning kaasnevad haigustunnused – halb enesetunne, rahutus, palavik, kaalupeetus, nahalööve, harva pissimine.

Lugupidamisega,
Tiia Voor