Kõhumure 30.11.03 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Tita on mul 2 nädalat ja 4 päeva vana. Ja juba mingi nädalajagu on kõht tal jube lahti, väljaheide limane, rohekas. Ka on nüüd pepuaugu ümbert punaseks läinud. Ei oksenda. Sööb korralikult, tihti. Õhtupoolikuti vingerdab gaaside käes. Ma siin lugesin, et ma ei tohiks piimatooteid süüa. Tahaksin teada, kui kaua võtab enam-vähem aega normaalse seisundi taastumine beebil, kui olen piimatooted menüüst välja jätnud? Ja tekib küsimus, et mida ma üldse siis süüa võin? Keegi veel kuskil mainis, et ka kaerahelbed ja nisutooted võivad kurja teha. On see nii? Ma ei oskagi enam mõelda, mida võin ja mida mitte suhu pista. Kas viinamarjad ja banaan on lubatud? Ja kas suhkur ei tee midagi halba? Olen harjunud teed suhkruga jooma ja päris ilma ei saaks kohe kuidagi. Ja mida võin talle sinna punetuse peale panna, et seda leevendada? Vahetan mähkmeid tihti ja iga kord õhutan peput ka. Gaaside vastu olen siiani andnud Sab Simplex`it. Kas see ei mõju halvasti? D-vitamiin on meil Multi-Tabsi oma (see A;C;D vitamiinidega). Hale on vaadata, kuidas tita vaevleb. Tänan juba ette, kui saate vastata.
Ene ja pisipoja Miko

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Kõigepealt selliste vaevuste põhjuseks võib olla lehmapiimavalgu talumatus. Kui imik on rinnapiimatoidul, peaks ema tõesti oma toidust lehmapiimavalgu välja katsuma jätta st. et ei sobi piim, või, koor,jogurt, juust, keefir, keeduvorst, loomaliha. Mida siis süüa? Põhiliselt jääb juurvili, liha (sealiha, kanaliha), tangained-pudrud (moosiga), leib, sai, kala, puuvili. Ja suhkrut võib teele mõistlikus koguses ikka panna. Juhul kui imiku vaevuste põhjuseks on lehmapiimavalk, on vaevuste kadumist kõige varem oodata 3-4 päeva pärast, keskmiselt nädala pärast. Kui 10-14 päeva pärast effekti ei ole, tuleb otsida muud põhjust. Teeksin imiku roojauuringu - koprogrammi (kas on põletikurakke, lima jne) ja uuringu peiteverele.
Punetavale pepule soovitaksin lühiaegselt-mõned päevad, Sibicorti. Kui punetus ei vähene, võib põhjuseks olla seen. Sellisel juhul sobiks Pevisone.
Ja veel, asendaksin Multi-Tabsi tavalise D-vitamiiniga. Terve ajaline imik ei vaja lisaks A ja C vitamiini ei Eestis ega mujal. Samuti ei ole vaja lisaks veel üht võimalikku allergiaallikat.
7-10 päeva pärast võiksite infot anda, kas imiku vaevused vähenesid, kui Teie toidus vähenes tunduvalt lehmapiimavalgu kogus.
Vaevuste taandumist soovides
Heli Grünberg