Aastase lapse toitumine 13.09.17 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Laps saab kohe aastaseks ning seoses sellega tekkisid tema toitumise kohta mõningad küsimused.
Siiamaani on lapse nö lemmiktoit piimasegu, mida ta jooks ilmselt kõvasti rohkem, kui ma talle annan (hetkel saab umbes 600ml ööpäevas). Alati peale pudeli tühjaksjoomist teeb hädakisa, sest kõht jäi tühjaks.
Praegu näeb tema menüü/päevakava välja selline (kellaajad on orienteeruvad):
06.00-07.00 ärkab
07.00 hommikupuder (Hippi pudruhelvestest, sest nö tavahelvestest tehtud putru pole nõus sööma) 150g + piimasegu 150ml
09.00-10.00 esimene uinak
11.00 piimasegu 200ml
13.00 vahepala ehk siis sepik, leib, jogurt vms
14.00-15.00 teine uinak
15.00 juurviljapüree lihaga 150g + 150ml piimasegu
17.00 puuviljapüree 100g
18.00-19.00 kolmas uinak (viimasel ajal jätab selle vahele)
19.00 puder või juurviljapüree 150g + 150ml piimasegu
21.00 ööuni
Vett pakun talle pidevalt, söögiaegade vahepeal, aga üldjuhul keeldub sellest.
Lisatoidu kogused on minupoolt dikteeritud, s.t. tema sööks rohkem, aga kuna kardan, et seljuhul läheks kogused juba väga palju üle etteantud normi, siis rohkem ei julge anda.
Piimasegu kogust tuleks vähendada, aga seljuhul peaks ju lisama tahke toidu kogust? Kuidas seda teha, kui ta niigi sööb rohkem kui soovitav oleks (aastase lapse soovitatav tahke toidu kogus on vist 400-500g, tema aga sööb juba praegu umbes 550g (või veelgi rohkem, kui anda niipalju kui tema tahab)?
Veel tunnen huvi nö peretoidu peale ülemineku vastu. Aastane laps peaks juba sööma perega sama toitu, aga samas ei ole soovitav toidu sisse lisada soola ega suhkrut. Kuid ülejäänud pere ju ei söö magedat toitu, ikka panen kartulit ja makarone keetes soola, hakkliha praadides või liha küpsetades samuti. Aegajalt sööme ka nö rämpstoitu ehk viinereid ja sardelle, poe kartulisalatit jne. Seljuhul ei saa ju laps meiega sama toitu süüa? Mis vanusest võib lapse toidus suhkrut ja soola kasutada (muidugi mõistlikes kogustes)?
Kas aastasele lapsele võib 1-2 korda nädalas pakkuda (maitsmiseks mõned ampsud) omatehtud kooki (õuna, kohupiima vms)? Või on sealne suhkru ja soolakogus tema jaoks liiast?
Tuli palju küsimusi, aga olen tõesti segaduses, sest ei oska seisukohta võtta, mida ja kui palju siis lapsele süüa anda võib.
Suured tänud!

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Aastane laps võib ju ise rohkem oma tahke toidu koguseid valida. Mõni laps eelistabki aastaselt süüa rohkem nö lisatoitu ja juua vähem piimasegu. Seega võite tahke toidu kogust suurendada ja piimasegu anda vähem. Mida suuremaks saab laps, seda enam peabki menüüs olema tahket toitu ja ca 2-aastase lapsel ei tohiks joodava piima/jogurti/keefiri kogus päevas olla üle 400 ml. Peretoidu pakkumist võite ka julgesti alustada. Soola võite peretoidule lisada, kui lapse portsjon on sellest ära võetud. "Rämpstoit" ja maiustused võiksid lapse menüüsse lisanduda võimalikult hilja. Omatehtud kooki/ moosi/ mahla võib lapsele mõned ampsud anda. Ma ei usus, et Te teete väga magusaid kooke, natuke suhkrut toidu sees ei tee liiga.

Edu soovides,
Tiia Voor