Voodisse pissimine 16.11.13 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Lapse voodi oli alates 3,5aastasest kuiv nii öösel kui päevasel magamisel, nii kodus, külas kui lasteaias. Alates selle aasta sügisest on olukord muutunud. Iga öö on voodi märg ja aina sagedamini ka päevase magamise ajal. Olen kliinik.ee foorumist aru saanud, et kuni 5 aastaseni pole muretsemiseks väga põhjust. Samas tahaks ikkagi teada, miks selline tugev muutus on toimunud. Ja lisaks milline strateegia oleks õigem, kas öösel peaks kuiva voodi nimel regulaarselt pissitama või laskma lapsel ise märja voodi peale ärgata.

Tavaliselt on voodi märg 2-3 tundi peale magama jäämist. Kui teha öö alguses kaks 2tunnise intervalliga potilkäiku, jääb voodi kuivaks.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

On tõsi, et lapsed võivad öösel voodisse pissida kuni 5-aastaseks saamiseni. Kui aga laps on olnud öösel kuiv ja tekib uuesti allapissimine, siis peaks mõtlema, mis kutsus esile öise allepissimise. Enureesi ehk öist voodimärgamist põhjustavad:
1.pärilikkus – ka teistel pereliikmetel on enureesi
2.närvisüsteemi osade ebaküpsus, mis kontrollivad põietegevust ja öist uriini hulka
3. unehäired
4. kõhukinnisus
5. lapse haigused: kuseteede põletikud, selle välistamiseks pissiproov ja võiks kontrollida ka veresuhkrut
6. hea või halb muutus lapse elus (kolimine, lasteaeda minek, ema tööle naasmine, uue pereliikme sünd jne)

Nõuandeid, mida teha enureesi korral, võite leida järgnevalt leheküljelt
http://www.kliinikum.ee/attachments/114_kui_teie_lapsel_on_enurees.pdf
Millal hakkab laps täielikult kontrollima oma põie tühjendamist, varieerub indiviiditi suurel määral. Enureesi likvideerimisel on vaja kannatlikku meelt ja positiivset mõttelaadi mõlemale osapoolele, nii lapsele kui ka lapsevanematele. Last ei tohi kunagi karistada ega naeruvääristada voodimärgamise eest , vaid kuivade ööde eest peab last premeerima
Kui last vaevab kõhukinnisus, siis tuleb see probleem lahendada. Kõhukinnisuse korral ei tunneta laps oma põie täitumist ja see soodustab ka enureesi teket.
Kui vaatamata nõuannetele probleem püsib peate pöörduma eriarsti, laset uroloogi vastuvõtule.

Lugupidamisega,
Tiia Voor