Laps ei saa magada pissimise pärast 26.12.12 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tüdruk hakkas umbes 1 poolteist tagasi õhtuti peale voodisse minekut kogu aeg pissil käima. Panime magamistuppa väikse poti. Algul käis paar korda, siis juba rohkem ja nüüd käib kuskil tund aega vahetpidamata ja lisaks on viimased kaks ööd ka käinud. Umbes nii et 3 tundi magab, siis pool tundi käib edasi tagasi jne. Ise ta on kurb ja õnnetu, et ei saa magama õhtul jääda ja ei saa magada öösel. Palub, et me teda aitaks, aga olen nõutu ja ei tea, mida teha. Valus tal ei ole, kui pissib, ja päeval seda jooksmist ei ole. Just õhtul, kui voodisse on läinud.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Esimese asjana võiks teha ära pissiproovi, et välistada põletik kuseteedes. Samuti vaadake ega pole lapse välissuguelundid poleks punased, sest punetuse korral võib tekkida ka ärritustunne ja sage pissimine.
Veel on võimalus, et pärast mingisugust emotsionaalset sündmust on tekkinud nö hüperaktiivne ehk üliärritunud põis. Sel puhul peaks 2 tundi enne magama minekut piirama vedeliku tarbimist ehk siis 1,5 tundi enne voodisse minekut ei tohiks laps juua ja vahetult enne voodisse minemist peab ta käima korralikult pissil. Et põis hästi tühjeneks peaks laps istuma potil niimoodi, et tema jalad oleks toetatud alusele ja on olemas täistalla toetus. Ka päevasel ajal peaks jälgima, et laps tühjendaks oma põit ca kahe - kolme tunni tagant. Samuti soodustab kõhukinnisus erinevate pissimishädade teket, kuna täitunud sool ei võimalda korralikult põiel tühjeneda. Seega kõhukinnisuse korral tuleks ka see probleem lahendada, korrigeerides menüüd ja kui see ei aita, siis arsti soovitusel kasutada ka ravimeid.
Kui pissimise häire püsib, võiks pöörduda laste neeruarsti ehk nefroloogi vastuvõtule. Hea oleks kui mõõdaksite ja kirjutaksite üles, kui palju laps tarvitab vedelikku (söök ja jook) ning kellaajaliselt pissimise ajad ning pissi kogused.

Lugupidamisega,
Tiia Voor