Eksudatiivne otiit 17.06.13 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Septembris laps jäi haigeks. Perearst ütles, et tal on viirus, aga öösel meil oli kõrge palavik, ja lastehaiglas meile öeldi, et tal on angiin. Natukese aja pärast kõrvas oli mäda. Lastehaiglas tehti keskkõrva dreneerimine šundiga, kuu aja pärast šundid olid eemaldatud... Paremaks midagi ei läinud. Kuulmisega oli halvem. Mai 2013 üldanasteesias eemaldatud ninaneelust suur adenoid. Mòlemast trummiõõnest lõigete kaudu aspireeritud limane eritus. Audiogramm näitas, et laps hästi ei kuule, kuulmisega nii, et enne operatsiooni oli parem. Nüüd peame jälle operatsiooni tegema, šunteerima, või... Aga see on neljas narkoos, ja kas üldse aitab? Praegu ta hingab pahasti, tal on raske, nina sees nagu liim, ei saa kätte saada... Soovitage palun ninatilgad või mis me peame praegu tegema? Arst kes tegi viimase operatsiooni 1 juulis.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Korduvate kõrvapõletike ravitaktika ja operatsioonide vajalikkuse üle otsustab kõrva-nina-kurguarst (KNK-arst).
Tavaliselt läheb olukord paremaks, kui suur adenoid saab eemaldatud. Mõnikord jäävad aga kõrvapõletikud korduma adenoidioperatsiooni järgselt. Kui lapsel on nina pidevalt kinni või nohune, siis ongi oht kõrvapõletike taastekkeks. Nohu muudab vedelamaks meresoolahuga loputamine ja seda vahendit võib kasutada pikka aega.
Kui aga nina limaskest on turses, siis võib olla abi ninasisese hormooni pihustamisest. Näiteks on käsimüügis apteegis Flixonase, mida peab ninna pihustama üks kord päevas ja toime tuleb paari nädala jooksul ning ravimit võib kasutada kuuajaliste kuuridena ning vajadusel ravikuuri uuesti korrata. Kui on väga tugev ninakinnisus, siis võib kolm kuni viis päeva järjest pihustada ninna tavalisi nohurohte (Otrivin, Xymelin jne). Viimatinimetatud on nö kiirkorras hädaabi vahendid, mis teevad nohu vedelamaks ja nina lahti, kuid nende pikemajalisem kasutamine kahjustab nina limaskesta.
Täpsemate ravisoovituste osas peaksite aga pöörduma uuesti KNK-arsti konsultatsioonile.

Lugupidamisega,
Tiia Voor