lapsel higistamine 10.04.13 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Minu 9 aastane tütretütar on viimase kuu jooksul hakanud liigselt higistama.
Räägib, et tal on kogu aeg palav . Tahab riietuda äärmiselt kergelt.Välimusele küllaltki kõhn..Samuti on tal soolatüükad, mis allu ravile. Kas peaks muret tundma? ?Samas on ta väga aktiivne ja sportlik tüdruk. Tänan vastuse eest. Lapse pikkus 145 cm. ja kaal 28,4 kg.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kuni 3% inimestest kannatab liighigistamise all. Iga neljas inimene tunneb, et ta higistab palju. Higistamisprobleem algab tavaliselt lapse –või noorukieas, kus liighigistamine tekib sagedamini peopesadel, taldadel või kaenla all. Üle keha higistamisele on iseloomulikum hilisem algus ja selle aluseks võib olla mõni haigus.
Liighigistamise sagedasemad põhjused on: palavik, füüsiline koormus, kõrge välistemperatuur, stress. Haruldased põhjused: kilpnäärme ületalitlus, kaltsiumi, vitamiin D puudus, kasvajad. Kui ollakse mures liighigistamise tõttu võiks esmalt teha tavalise vereanalüüsi ja ka kilpnäärme hormoonide analüüsi. Öise higistamise korral soovitatakse teha ka rindkerest röntgenülesvõte. Enamusel inimestel ei ole mingit liigse higistamise põhjust, see on lihtsalt nende omapära. Lapse higistamine on tavaliselt perekondliku eelsoodumusega, st, keegi perekonnast hakkab ka kergesti higistama.
Liighigistamise korral peaks kandma naturaalsest materjalist riideid, sokke ja jalanõusid. Võiks vältida ka stress-situatsiooni, mis vallandab higistamise.
Kui apteegist saadavad ravimid soolatüügaste vastu pole aidanud, pöörduge nahaarsti vastuvõtule, kus määratakse raviks krüoteraapia ehk siis külmutamine vedellämmastikuga. Nahaarstid tegelevad ka liighigistamisega. Nahaarsti juurde minemiseks ei ole vaja perearsti saatekirja.

Lugupidamisega,
Tiia Voor