Beebil higised peopesad ja jalatallad 02.04.21 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
3-kuusel beebil on tihti tallaalused ja peopesad väga higised, tegu enamasti külma higiga. Rohkem esineb seda süües ja muu füüsilise pingutuse korral. Ühtegi patoloogiat lapsel tuvastatud pole (ka pole täheldatud kahinaid südames jms). On gaasivalusid ja refluksi.
Kas taolise higistamse pärast peaks muretsema?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kas laps võtab kaalus hästi juurde, kas kasvab ilusasti ja kas tema areng on eakohane (3-kuune hoiab kindlat pead, püüab hakata asju haarama, naeratab suhtlemisel ja püüab vastu häälitseda) ning ta sööb korraga ja kiiresti ettenähtud toidukoguse? Kui lapse kaalu- ja kasvuiive ning areng on head, siis ilmselt pole tegemist haigusega.
Siiski võiks koormusel tekkiva higistamise tõttu kontrollida lapse südant ja kopse.
Enamasti on higistamine healoomuline, st selle taga ei ole haigust ja aja jooksul probleem möödub. Kui laps higistab, siis panna talle selga kihilised riided, et higistamise korral saaks riideid kergemini ära võtta. Toatemperatuur võiks olla ca 22 C.

Lugupidamisega,
Tiia Voor