lapsel valu sees 01.12.06 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Meil on mure selline:laps on 5 kuune, sööb ainult rinnapiima, iga kord kui söömist alustab, hakkab miski sees valutama, sipleb, rahmib jalgadega ja nutab, suure nutu peale laseb tissi lahti, tahab uuesti võtta aga valu piinab, kõnnin siis toas ringi, kussutan või loksutan, et saaks kõhu ikka kuidagimoodi täis. Ja nii on sünnistsaati, alguses esimesed 3-4 kuud seostasin seda kõike gaasidega ja tissitasin ikka kuidagi läbi häda edasi aga nüüd olen aru saanud, et need ei ole gaasid. Perearst arvas, et äkki on piima vähe või ei saa piima piisavalt hästi kätte aga piima on, laps ei suudagi niikaua rinda imedagi, et rind tühjaks saaks, piima kättesaamisega ka probleeme ei ole, sest kui imema hakkab, tõmbab piima jooksma aga imeda ei suuda, sest valus on. Kibedat maitset ka piimal ei ole.Kõik on järgi katsetatud. Näen selgelt, et need on mingid valud, mis piinavad. Vereproov oli korras, kaalus on normaalselt juurde võtnud, muul ajal ei ole sellist probleemi, kui ainult söömisel.
Kas oskaksite äkki nõu anda, kuhu peaksin sellise murega pöörduma ja mis see võiks olla, ei jõua seda lihtsalt enam kannatada, kuskil peab ju midagi viga olema. Mainin veel ära, et Gefiluse kuure olema ka juba korduvalt perearsti soovitusel teinud aga ei olnud muutusi

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kõige sagedasem kõhuvalu põhjus on esemestel elukuudel nn. gaasivalud. Enamasti on gaasivalud esimesel kolmel elukuul, kuid vahel võivad need valmistada probleemi pikemat aega.
Kui laps on kaalus hästi juurde võtnud pole väga suureks muretsemiseks põhjust.
Vahel aga on imikutel söömisaegse rahutuse põhjuseks toidutagasiheide. See väheneb loodetavasti siis, kui laps hakkab rohkem tahket toitu sööma.

Kui valud on väga piinavad, siis palun pöörduge Tallinna või Tartu lastearsti poole, kes tegeleb laste seedetrakti haigustega.

Lugupidamisega,
Tiia Voor