Gaasid imikul 12.02.08 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Tahtsin igaks juhuks küsida Teie kui spetsialisti arvamust selle kohta, kas on normaalne, et minu 25-päevane poeg vaevleb ööpäevaringselt selle käes, et välja punnitada oma puuksud (ehk siis gaasivalude käes). Otseselt ta palju ei nuta, pigem on tegemist sellise omaette väänlemise, jalgadega vehkimise ja punnitamisega. Seda praktiliselt kogu aeg, kui on ärkvel. Aga ka unes. Kui puuks tulnud, siis on veidi aega rahu ja siis läheb jälle lahti. Anname talle ka Cuplatoni tilkasid. Tundb, et abi neist on , sest suurt kisa ei ole ja puuksud saab välja lastud. Harilikult öeldakse, et gaasivalud on õhtuti ja öösiti. Seega uuringi, kas on normaalne, kui need kimbutavad ööpäevaringselt. Või peaks perearsti poole pöörduma?
Suur tänu ette vastuse eest.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Imikute gaasivalud-kõhuvalud on sage probleem. Gaasivalusid esineb kõige sagedamini kolmel esimesel elukuul ja hiljem need vaevused kaovad järk-järgult. Gaasivalud võivad olla ainult õhtuti kindlal kellaajal, aga mõnikord on neid ka ööpäevaringselt. Mitte alati ei selgu, mis võiks imikul gaasivalude põhjuseks olla.
Üheks gaasivalude põhjuseks võib olla toit, mida laps või ema sööb. Kui laps sööb rinnapiima peaks ema lülitama oma toidust välja gaasetekitavad toidud (õunad, maiustused, raskesti seeditavad toidud, tsitruseliste mahlad jms). Kui laps on pudelitoidul, võib vahetada piimasegu.
Gaasivalude põhjuseks arvatakse olevat ka lapse närvisüsteemi ja soolestiku ebaküpsus.
Imiku rahutuse põhjuseks võib olla ka rinnapiima vähesus. Kui imik varsti pärast söötmist on jälle rahutu 20-30 minuti pärast võib emal olla rinnapiima vähe. Kui laps võtab kaalus hästi juurde, ei ole toiduvähesus rahutuse põhjuseks. Kuna Teie laps saab varsti ühekuuseks, lähete varsti perearsti juurde ja saate teada, kas laps on kaalus hästi juurde võtnud.
Imikule võib anda gaasivaevuste leevendamiseks kas Sab Simplexit või Cuplatoni või Espumisani. Neid peab andma enne toitmist, et vähendada võimalikku gaaside teket. Kui tundub, et gaasivaevusi vähendavad tilgad aitavad, võib neid anda pikalt-kuu ja kui vaja, võib anda kauemgi. Kõrvaltoimeid on kirjeldatud haruharva Cuplatonil: allergia ja kõhuvalu, kõhu puhitus, teistel ravimitel kõrvaltoimeid pole täheldatud. Ravimteede toime on individuaalne ja mõnele lapsele nad ei toimi üldse. Viimasel ajal ei soovitata imikutele ravimteesid anda.

Edu soovides,
Tiia Voor