Suur lõge pea-aegu kinni 27.12.11 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tüdruk on 3 kuud vana, 6,1 kg, 63cm. Käisime täna arsti juures kontrollis ja öeldi, et suur lõge on pea-aegu kinni. Arst ütles, et D-vitamiini ei tohi enam anda.
Kuni 2 kuuni andsime 5 tilka ööpäevas ja siis arst ütles, et suur lõge on juba liiga palju kokku kasvand. Edasi pidi andma siiis 3 tilka.
Kas peaks muretsema, et lõge nii kiiresti kinni kasvab? Või peab kuhugi teise arsti juurde ka pöörduma?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!
Lisaks suure lõgeme suurusele on tähtis ka peaümbermõõdu juurdekasvu hindamine. Kindlasti peab ka järgmise elukuu täitumisel mõõtma peaümbermõõtu ja hindama suure lõgeme suurust.
Tähtis on hinnata peaümbermõõtu ja lõgeme suurust dünaamikas. Kui pea suurus kasvab normi piires, siis aju ka suureneb ja laps areneb ning muretsemiseks ei ole põhjust, suur lõge võib olla lihtsalt väike. Kui aga lisaks suure lõgeme sulgumisele peaümbermõõt ei kasva normikohaselt või lapse areng on häiritud, võiks perearst saata beebi närviarsti konsultatsioonile.

Ilusat aastavahetust soovides,
Tiia Voor