2,1 aastase lapse lõge 05.12.06 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere. ma tahaks teada sellist asja kas see on normaalne kui nii vanal lapsel pole veel lõge kinni kasvanud? lõge on umbes poole cm laiune. perearst saatis ka lastearstile kes arvas et kõik on korras et lõge on põhjast juba ilusti luustunud et pealmine kiht on ainult veel kinni kasvamata. laps muidu väga aktiivne, hakkab juba ka tasapisi rääkima. Tahaks teada teie arvamust kas on vaja last kellegile näidata. Kui vanalt tavaliselt peaks olema lõge juba kinni kasvanud? Ette tänades vastuse eest, väikese poisi ema

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Suur lõge sulgub tavaliselt 18. elukuuks, kuid normiks loetakse veel lõgeme sulgumist 26. elukuuks. Lõgeme hilisema sulgumise põhjuseks võivad olla näiteks rahhiit, kaasasündinud luuhaigused ja hüpotüreoos.
Kas laps sai kahel esimesel eluaastal rahhiidi profülaktikaks D-vitamiini?
Kui laps on aktiivne ja tema areng eakohane ning perearst on rahul tema kaalu, kasvu ning pea ümbermõõduga, ei ole muretsemiseks põhjust.
Tähtis on ka see, et lõgeme põhi on juba sulgunud ning see protsess jätkub.

Parimate soovidega,
Tiia Voor