lõge 24.08.05 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

tütar on 5 kuune (sai 18.03.)käisime 2 päva tagasi arsti vastuvõtul. lapse kaal 7 kg ja pea ümbermõõt 42 cm. Muret teeb lõge peas arst ütles et meil on suur lõge ja ääred on pehmemad. Laps on kunstlikul toidul. ise andsin d vitamiini (apovit 400tü/5tilgas) 3 tilka päevas arst määras 5 tilka ja veel ütles et laps võttis kaalust palju juurde u 2kuuga 1.5 kg. muret teeb rohkem lõge.
Ette tänades

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Juba 1993. aastast on Eestis kasutusel laste kasvukõverad. Viimased 3 aastat on uued kasvukõverad ka 0-2. aastastele. Nendel viimastel on kenasti ka peaümbermõõdu kõver. Igal peretohtril on kindlasti selle aja peale kõverad olemas ning iga päev kasutusel. Kasvukõverate abil on kohe kerge visuaalselt vaadata ja kasvamisele hinnangut anda. Vaadates Teie tütre kasvuandmeid kasvukõveralt, selgub, et peaümbermõõt on täiesti selle vanusgrupi tütarlaste keskmine. Kaal isegi tera allpool keskmist. Esimesel elupoolaastal võtab imik keskmiselt juurde 600-800 g kuus. Seega +1,5 kg 2 kuuga on päris tavaline ja normaalne kaaluiive. Teisel elupoolaastal kaaluiive mõnevõrra väheneb ja terve imik võtab juurde 300-400 g kuus. Suur lõge peaks olema sulgunud 18. elukuuks. Peaümbermõõt on täiesti normaalne, kuigi kasvuandmete hindamisel on oluline teada ja kõveralt ka näha kõvera kulgu. Näiteks kui muutused antud mõõdu osas on väga suured, normi alumiselt piirilt ülemisse näiteks, siis vaatamata sellele, et kõver ise jääb veel nö normi piiridesse, vajab suur muutus ise tähelepanu. Teie laps on kenasti vitamiin D saanud, rahhiit ei ole eriti tõenäone suurevõitu lõgeme ja servade pehmuse põhjus. Lõgeme enda suuruse kohta vajaksin mõõte, siis saaks täpsemalt arvata, kas lõge on suur ning saaksime edasi arutleda. Lõget mõõdetakse mitte nurgast nurka (lõge on rombikujuline) , vaid serva orienteeruvast keskpunktist teise, vastasoleva serva kespunkti. Seega saab 2 mõõtu.

Edu soovides

Heli Grünberg