Lapsel raske hingata 25.10.10 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Selline mure, et lapsel on nähtavalt raskusi hingamisega. Ta norskab (ka päevasel ajal), hoiab pidevalt suud lahti ja ahmib aeg-ajalt õhku sisse, minnes näost natuke sinakaks. Sellist asja, et laps meil hääletult hingaks, ei ole veel olnud, va.mõned päevad peale sündi. Ninas tatti kui sellist ei ole ega tule, alles siis, kui oled tükk aega rinnapiima või huumeriga puhastanud, tulevad välja kuskilt kaugemalt alles ninakollid. Perearsti juures on ta nutnud, seega arst ei ole veel kuulnud, et ta nii teeb ja ütles selle kohta, et hingamisteed kitsad ja see normaalne, aga mulle teeb see muret ja tunnen, et asi ei ole õige ja mis asi see olla võib? Kas nii väikesel on ka võimalik, et adenoidid on? Ja mida teha? Ja kahtlustasime keskkütet ka, panine rätikud radiaatoritele iga päev, aga ei midagi ja külla minnes teeb ta ikka nii. Meil on ka kass, kas võib olla allergia?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

8-nädalalsel lapsel ei ole adenoidide suurenemist ja ka kassiallergia on väga-väga ebatõenäoline. Mõlemad eelnimetatud haigused tekivad pärast 1. eluaastat. Laste hingamisteed on suhteliselt kitsad ja igasugune takistus (turse, nohu, koorikud) muudavad hingamise raskeks. Vahel on hääleka hingamise põhjuseks hingamisteede kõhrede nõrkus, see paraneb aja jooksul iseenesest.
Kui häälekas hingamine ikkagi püsib ja Teile muret valmistab, pöörduge ikkagi uuesti oma murega perearsti poole, kes annab vajadusel saatekirja lastearstile.

Edu soovides,
Tiia Voor