Kõriturse 01.02.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Minu kahe aastasel lapsel lõi öösel äkki hinge kinni, läksime ruttu kiirabisse ja seal öeldi, et lapsel on kõriturse. Palaviku polnud, veri oli korras ja kopsupilt ei näidanud ka midagi. Ta sai süste ja tegime auru. Siis läks hingamine paremaks ja saime paari päeva pärast jälle koju. Kas see võib korduda? Kuidas seda vältida ja kas seda annab ravida?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kõripõletik ehk larüngiit on väikelaste haigus. See haigus tekib enamasti viirusinfektsiooni foonil, aga võib-olla ka allergia ilminguks. Raskendatud sissehingamine ja haukuv köha tekivad ülemiste hingamisteede limaskesta turse tõttu. Väikelaste hingamisteede läbimõõt on väike ja kui lisandub veel turse, siis muutubki hingamine häälekaks. Kui selline olukord tekib on kodus võimalik teha auru, näiteks minna aurusse vannituppa, kuid ei sobi kuum aur. Teine võimalus on hingata külma õhku, mis alandab turset, laps ise peab aga olema soojalt riides. Kui kodused vahendid ei aita, tuleb kiiresti pöörduda kiirabi poole.
Kõritursed võivad korduda, kuid kordumise tõenäosus väheneb lapse kasvades. Kõige sagedamini esineb kõriturseid just väikelastel ehk 1-4 a ja poistel umbes 7 korda sagedamini kui tüdrukutel.
Kui kõritursed korduvad sageli ja on raske kuluga, siis kasutatakse hormoonravi kas süstidena või suu kaudu.

Edu soovides,
Tiia Voor