3-nädalasel poisil hääl ära 09.01.09 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

3-nädalasel poisil on mitmendat päeva hääl ära ja kurk kähe, sageli norskab, hingab norinal või muidu kuuldavalt, nuttes tekib sageli ka köha (kuiv ja haukuv). Laps nutab ka palju ja järjest rohkem ning hullemini (läheb näost punaseks, hing jääb kinni). Ka aevastab ja luksub üsna sageli, aga see on vist üsna normaalne(?). Unes häälitseb tugevalt ja närviliselt ning väänleb (näib, et see on osaliselt seotud gaasivaludega), aeg-ajalt lõpeb see nutuga. Palavikku ei ole. Milles võib olla asi ja mida teha? Kas tegemist on mingi hingamisteede probleemiga? Oma arst ei osanud esialgu eriti midagi soovitada, vastuvõtule läheme alles rohkem kui nädala pärast, kuid väga tahaks varem mingit nõuannet.
Raseduse alguses oli mul B-streptokokk, mis raviti välja, kuid sünnitusel profülaktikat millegipärast ei tehtud ning pärast selgus, et lapsel olid põletikunäitajad veres lubatust kõrgemad (vabandan, ei tea siinkohal õigeid termineid, loodetavasti saate aru, millest jutt). Olime seetõttu pärast sündi umbes nädala haiglas, kuni veri läks normi. Kas on võimalik, et see näitaja on taas tõusnud ja need hingamisteede probleemid on seotud sellesama põletiku/bakteriga?

Ette tänades,
Maarja

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!
Kirjelduse järgi arvan ma, et tõenäoliselt on Teie lapsel üks äge viirushaigus ehk "külmetushaigus", mille tunnuseks on kähe kurk, köha, aevastamine. Nii väiksel lapsel ei pruugi külmetushaiguse ajal palavikku tõusta. Nutt võib köhahoogusid esile kutsuda. Viirushaigus on iseparanev ja ei vaja tavaliselt ravi. Luksumine on üsna sage näht ka ilma haiguseta. Tüüpiliselt hakkavad gaasivalud esimese elukuu lõpus. Käheda hääle ja kõhuvalude põhjuseks võib olla ka toidutagasiheide. Seepärast laske alati pärast toitmist lapsel "õhk maost välja" hoides last püstises asendis. Norisva hingamise põhjuseks võib olla ninas olev eritis, puhastage lapse nina meresoolalahuga. Kuigi et B-grupi streptokokk võib tekitada kopsupõletikku, ei arva ma, et see bakter on momendil lapse murede tekitaja, sest ta sai ju ravi pärast sündi.

Edu soovides,
Tiia Voor